Licht in 1459, de huidige gewelven met de tus senmuur aangebracht zijn (afb. 1). Die theorie leidde tot een nader onderzoek van de geschre ven bronnen. De bouwhistorische verkenning die in 2017 ge maakt is door het Monumenten Adviesbureau geeft aan dat de kap van het Hofzaalgebouw - en dus ook al het opgaande werk - in twee kort opeenvolgende fasen gebouwd is2. De spanten dragen telmerken die vanaf de Steenbergsestraat zijn genummerd: iiii, iii, ii, i, i, ii. Dat zal er op duiden dat eerst het voor ste deel gebouwd werd vóór de nog bestaande woontoren. Na voltooiing van het voorste deel werd het gebouw achterwaarts doorgetrokken, waarmee de huidige afmetingen van het Hof zaalgebouw bereikt werden. Een versnijding in de zuidmuur op de eerste verdieping in de derde travee van achteren kan hier nog een bouw- spoor van zijn. De (smallere) kelder onder de voorganger van het voorste deel van de Hofzaal is waarschijnlijk in 1397 gebouwd. De rekening van de bouw van een keldergewelf in dat jaar is bewaard gebleven. De gebruikte bakstenen hebben een formaat van 22 x 10,5 x 5,5 cm, wat kan corresponderen met dat bouwjaar. Ook de afwijkende maat van het tweede penant vanaf de achtermuur in de noordgevel kan daarop te rug te voeren zijn, hoewel dat ook zijn oorzaak kan vinden in de oorspronkelijke indeling van de huidige Blauwe Zaal. Die mogelijke indeling heb ik eerder uiteengezet in een artikel over het Markiezenhof 'Een heerlijk appartement'3. In de inventaris die Willem van Ham maakte van de rekeningen voor bouwwerken aan het Mar kiezenhof is die uit 1384/1385 interessant4. In een rekening is de levering van keper- en kil- pannen en 7000 tichelen vermeld voor het dek ken van 'den thoren'. Dit is voldoende om de kap op de gedachte toren met een helling van circa 50° te dekken. Bij grotere tichels dan het nu opgemeten exemplaar kan de helling moge lijk oplopen tot 60°. Uitgaande van de op onder zoek gebaseerde prognose dat de kapheLLingen vanaf de 11de eeuw tot de 14de eeuw geleidelijk van ca. 30° oplopen naar 60° is een helling van 50° hier wel aannemelijk5. In een volgende re kening is vermeld dat de daken van 'die sale, die telrie en de kokene voldect' zijn. Met de 'sale' zou hier dus het torengebouw bedoeld De Waterschans 2 - 2020 88 Afb. 2, Utrecht, Achter de Dom 7, ca. 1400 (Corry Lengkeek]

De Waterschans | 2020 | | pagina 44