Willem van Ham (1937-2020), productief wetenschapper Wmm mm ft Cees Vanwesenbeeck Een kenner van de West Brabantse geschiede nis is niet meer. Na een lang en zeer productief leven is Willem van Ham op woensdag 3 juni 2020 op 83-jarige leeftijd overleden. West-Brabant verliest hiermee een kenner van de streekgeschiedenis. 1 Zijn leven Willem is op 13 januari 1937 in Fijnaart geboren. Hij bracht zijn jeugd door in Steenbergen, waar hij de Mulo-opleiding in 1954 met succes af rondde. Hij was enig kind en bleef lang thuis bij zijn ouders in Steenbergen wonen. Willem was leergierig en hij kreeg genoeg gelegenheid om aanvullende opleidingen te volgen zodat hij in 1965 zijn gymnasiumdiploma behaalde. Dat diploma had hij nodig om toegelaten te worden tot de Rijksarchiefschool. Het archiefdiploma behaalde hij een jaar later. Die studies volgde hij naast zijn baan bij de gemeente Steenber gen, waar hij op de administratie werkte. Hij was altijd al erg geïnteresseerd in de geschie denis van Steenbergen en met zijn baan bij de gemeente had hij de gelegenheid om het stadsarchief van Steenbergen te onderzoe ken. Steenbergen behoorde in die tijd tot het Archivariaat Nassau-Brabant, waar dr. F.A. Brekelmans (de latere gemeentearchivaris van Breda) streekarchiva ris was. Brekelmans inspireerde Willem om een loopbaan in het archiefwezen na te streven. In Steenbergen was hij al vaak in het archief te vinden. Hij hielp er de bezoekers als de streekarchivaris zelf afwezig was. Hij maakte in die tijd al een aantal inventarissen van kleinere archieffondsen. Samen met Bre kelmans schreef hij in 1957 zijn eerste weten schappelijke bijdrage over de geschiedenis van Steenbergen. In 1964 kwam hij in dienst bij het Archivariaat Nassau-Brabant dat inmiddels on der leiding stond van Albert Delahaye. Die was in veel opzichten een tegenpool van Willem: kon Albert Delahaye nog wel eens zijn fantasie de vrije loop laten, Willem hield het strikt weten schappelijk: nooit iets beweren zonder bewijs uit de bronnen. In 1965 werd Willem aangenomen bij het Ge meentearchief Bergen op Zoom bij de net be noemde archivaris Jan van Mosselveld. Het zou het begin worden van een lange carrière bij het Bergse archief. Hij werd belast met de ordening van omvangrijke archieven zoals dat van de he ren en markiezen van Bergen op Zoom en het oudste archief van het stadsbestuur. Afb. 1 Willem in 2018 (coll. Geschiedkundige Kring, foto Ad van Loon) 53 De Waterschans 2 - 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 9