'Vertel, vertel verhalen' Mieke Elseman: door Henk Boot Wie van geschiedenis houdt, komt in Bergen op Zoom wel aan zijn trekken. Ruim 850 monumenten, een middeleeuws stratenpatroon in de binnenstad en in het Westelijk Stadsdeel liggen de scherven van de pottenbakkers nog voor het oprapen. Als geboren en getogen Bergse weet Mieke Elseman daar alles van. Bovendien kan deze oud-docente er smakelijk over vertellen. 'Ik zeg tegen stadsgidsen in opleiding: vertel, vertel, vertel verhalen.' Mieke gaf les aan de voormalige Gerardus Majella-school aan de Noordsingel. Later aan een school voor moeilijk lerende kinderen, tegenwoordig praktijkschool Het Kwadrant. 'Mijn interesse voor geschiedenis heb ik overgehouden aan Jac. Backx, mijn docent op de School voor Geschiedenis op het Moller Lyceum. Wat kan die man verhalen vertellen. Net als zuster Serafine op de kweekschool St.-Anna in Oudenbosch. Met rode oortjes zat ik soms naar haar te luisteren.' Goede vertellers weten te boeien. Kunnen ze en passant kennis overdragen, dan zijn ze in de wieg gelegd voor het onderwijs. Of ook, zoals Mieke: voor stadsgids. Vanaf 2008 is ze dat. Daarnaast leidt ze zelf als mentor stadsgidsen op. Op basis van een door wijlen Ad van den Bulck, oud-voorzitter van de Geschiedkundige Kring, ontwikkelde stadswandeling. 'Stadsgidsen in spe schrijven in overleg met hun mentor ook letterlijk een eigen route uit. Ze proberen die uit in proefwandelingen en lopen bij wijze van examen die route met familie, vrienden en bekenden.' De begeleidingscommissie loopt dan ook mee. Geeft die groen licht, dan kan de stadsgids voortaan zelfstandig wandelingen leiden. Ontdek je plekje Op haar 73ste wandelt ook Mieke nog altijd met groepen door de binnenstad. Als een van de presentatrices van een Bergse variant op het ooit populaire tv-programma Ontdek je Plekje. 'Heerlijk vind ik dat. Vooral als er Bergenaren bij zijn die veel weten over de binnenstad.' Ze maakt dan bij voorkeur doorsteekjes naar weinig bekende locaties. Naar 'de Boeren'ol' bijvoorbeeld. Of de binnentuin achter de Artilleriestraat. 'We lopen dan ook langs het voormalige gereformeerde kerkje aan de Moere- grebstraat, dat nu een woonhuis is met tot voor kort een expositieruimte. Met overal een uitleg of een verhaal.' Mieke zelf legt er eer mee in haar gevolg te verrassen. 'Bij mijn stadswandelingen wijs ik graag op leuke details in de binnenstad, waar je anders aan voorbij gaat.' Historische feiten schudt ze uit haar mouw. Met verhalen kleurt ze die in. Neem de Fluwelenbroekstraat. De meeste volgers hebben geen idee hoe die straat aan haar naam komt. 'In de middel eeuwen stonden hier badhuizen, bedoeld voor stedelingen die thuis geen bad hadden. Later werd het een straat waar de vrouwkes van plezier hun beroep uitoefenden. Die droegen anders dan andere vrouwen in die tijd broekskes van fluweel.' Uitgangspunt voor Mieke is dat de feiten die ze vertelt kloppen. Weet ze geen antwoord op een vraag, wat een enkele keer voorkomt, dan zegt ze dat eerlijk. 'Daar draai ik niet omheen. Het is niet leuk, maar je moet als stadsgids nooit liegen.' Het prikkelt haar wel om zo snel mogelijk na afloop van zo'n wandeling het antwoord te achterhalen. Prins Hendrik Anderzijds schuwt Mieke een anekdote niet. Kan ze niet instaan voor de waarheid ervan, dan meldt ze dat vooraf aan haar gehoor. Met een inleidende zinnetje als 'Of het waar is weet ik niet, maar van mijn vader heb ik weleens gehoord dat.Bijvoorbeeld dat koningin Wilhelmina de gordijntjes van haar treincoupé sloot als ze langs Bergen op Zoom reed. Omdat haar man, prins Hendrik, ooit in deze stad onheus zou zijn bejegend. 'Hij was hier vanwege openbare dronkenschap opgepakt en moest in de Gevangenpoort zijn roes uitslapen. Dit verhaal vertel ik niet altijd hoor, maar krijg ik opmerkingen in die richting, dan is dit een prachtig antwoord.' Mieke vertelt graag over de burgers in de stad, hoe die eeuwenlang leefden in een ommuurde vesting. Over de belegeringen en oorlogen, maar ook over stad van stoet 10 WATERSCHANS Mo.3 SEPTEMBER 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 10