'Veilig door de vestingwerken' Mike Mulder: door Henk Boot Weleens gehoord van kapitein De Petit? In wijk De Schans in Halsteren is een hofje naar hem genoemd. Mike Mulder (74) koopt er in 2010 een woning. Hij wil wel weten waarom zijn straat zo heet. 'Die naam zei me niets. Een zoektocht bracht mij bij Anton Frederik Theophile de Petit, die tussen 1760 en 1770 commandant was van fort De Roovere.' Dankzij hem maakt Mulder zo'n 250 jaar later in datzelfde fort kennis met SBM. Eerst als bezoeker, kort daarop als gids. 'Van dat fort, opgegraven in een overwoekerd gebied, wist ik door De Petit al zoveel, dat ze me vroegen om er rondleidingen te verzorgen.' Mulder doet dat nog steeds. Honderden kilometers heeft hij erop zitten. Te voet. Over de wallen van De Roovere. Of via de omliggende natuur naar de buitengrachten van fort Pinssen. En weer terug via zorghoeve Den Hof. 'Ongelooflijk, die belangstelling voor dit deel van de Brabantse waterlinie.' Van personeelsuitjes tot wandelclubjes, van autoriteiten tot Chinese toeristen. Fort De Roovere trekt als een magneet. Met de werken van RO&AD Architecten: loopgraafbrug (de Mozesbrug) en uitkijktoren (Pompejustoren) als blikvangers. Zijn gidsrol is een aanloopje naar Mulders andere taak bij De Stadsgidsen. De ingenieur annex oud-projectleider bij Fokker, KLM, Defensie en de Rotterdamse haven is er ook belast met het bijhouden van handleidingen. Specifiek voor gidsen op de vestingwerken en in De Grebbe. 'In die documenten staat alle actuele informatie over de historie van fort De Roovere, het Ravelijn, de Waterschans, Panorama Coehoorn in de Verborgen Vesting en De Grebbe. Plus de veiligheidsvoorschriften die daar gelden en de maatregelen voor als er onverhoopt iets misgaat.' Variërend van deelnemers die over boomwortels struikelen tot onwel worden of iets beschadigen. 'Onze gidsen weten dan wat hen te doen staat.' Trainingen Die spelregels worden opgesteld in goed overleg met de gemeente. Ieder jaar opnieuw. 'De gemeente blijft verantwoordelijk.' De Stadsgidsen zijn zo professioneel dat ze nu zelf ook de trainingen geven. Met toestemming van de gemeente. Onder leiding van een oud-brandweerman en een oud-instructeur bedrijfshulpverlening (BHV). 'We oefenen elk jaar. Zo simuleren we noodsituaties, waarbij paniek kan uitbreken.' Bijvoorbeeld in de Grebbe. Dit overkluisde stadsriool is sinds de restauratie vanaf oktober 2014 open voor rondleidingen van een uur. Met een groep van maximaal twintig personen, begeleid door twee gidsen. Eén voor en één achter de groep. 'Dat houdt zo'n club bijeen.' Beiden zijn uitgerust met lampen en communicatie apparatuur. 'Voor als de stroom uitvalt of iemand uitglijdt, omdat het beneden glad kan zijn.' De gidsen houden contact met twee collega's bovengronds. Eén zit bij de ingang aan de Gevangenpoortstraat, de ander 270 meter verderop bij de uitgang achter het Markiezenhof. 'Zo kunnen de groep en de hulpdiensten elkaar bij een incident via de kortste weg bereiken.' Bron van kennis Voor de 54 stadsgidsen bij de vestingen, inclusief Grebbe en Verborgen Vesting, zijn Mulders handleidingen een onuitputtelijke en dankbare bron van kennis. Alles wat bekend is over zo'n bouwwerk is erin terug te vinden. 'Niet alleen jaartallen. Ook de functie ervan, wat daar in de loop der eeuwen is voorgevallen en wie daarbij betrokken waren.' Voldoende stof voor storytelling en beleving. 'Het publiek wil immers meer dan gortdroge feiten.' Een nieuwe fase in die dienstverlening beleven bezoekers in de Verborgen Vesting. Gelegen onder de voormalige tuin van wijlen industrieel Arnoldus Asselbergs. Achter de Zuid-Oostsingel en de Stationsstraat, schuin tegenover het NS-station. 'In die kelder tussen de fundamenten van een oude vestingmuur en gang maken we gebruik van Augmented Reality. Een techniek met beelden, waardoor bezoekers zich in het Bergen op Zoom van 1747 wanen. Ten tijde van het beleg en de inname door de Franse troepen.' Een gids geeft er toelichting en beantwoordt vragen. Als eigenaar van de vestingwerken verstrekt de gemeente 12 WATERSCHANS Mo.3 SEPTEMBER 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 12