'Ik ben ermee besmet geraakt' Marieke van Loenhout: door Henk Boot Ze behoort tot de jongere garde van De Stadsgidsen. Marieke van Loenhout, 38 jaar. Doktersassistente in de jeugdgezondheidzorg bij de GGD West-Brabant. In haar jeugd had ze niet zoveel met historie. 'Mijn vader sleepte ons tijdens vakanties in Frankrijk mee naar oude stadjes. Daar vond ik niks aan. Ook niet aan het vak geschiedenis op de middelbare school. Wat moest ik met die oude Romeinen, die in ons land zijn geweest?' Op haar dertigste komt de ommekeer. Haar vader daagt haar uit zich op te geven voor de School voor Geschiedenis. 'Meer willen weten over de historie van mijn eigen stad, dat vond ik dan wel weer leuk.' Samen met haar ouders begint ze in 2012 aan een reis terug in de tijd. Spijt daarvan heeft ze nooit gekregen. 'Ik raakte ermee besmet.' Ze volgt nog steeds modules van de school. In 2013 zegt Marieke 'ja' als Grande Dame Ies Telkamp van SBM op de school langskomt. Op zoek naar geïnteresseerden die tot stadsgids opgeleid willen worden. Jongeren zijn ook dan al erg welkom bij SBM. Het gidsenbestand veroudert. 'Al merk ik van dat leeftijdsverschil in de praktijk niet zoveel. We delen elkaars passie: vertellen over het rijke verleden van Bergen op Zoom.' Gevangenpoort Niet alleen aan toeristen of andere bezoekers van de binnenstad. Zo komt een aantal gidsen van de lichting 2013 om de zoveel tijd bij elkaar. Ze lopen dan gericht een rondje door de stad. 'Bij verschillende locaties staan we stil en praten elkaar bij over wat we daarvan weten.' Leerzaam, boeiend en verbindend. 'Laatst hebben we drie uur over de Lievevrouwestraat gedaan.' Met de Gevangenpoort heeft Marieke misschien wel de leukste band. Net als haar vader begint ze zeven jaar geleden als gids in 'de Poort'. 'We vonden het zonde onze opgedane kennis verloren te laten gaan.' In de enige bewaard gebleven Bergse stadspoort uit de veertiende eeuw is het dan zeker op winterdag nog een koude bedoening. 'Jazeker, we moesten er onze jassen aanhouden.' De restauratie en herinrichting van de Gevangenpoort in 2015, onder leiding van Weyts Architecten, is een flinke stap vooruit. De voormalige stadsgevangenis is nu een buitenpost van gemeentemuseum het Markiezenhof. Vooral de escaperoom, een ontwerp van Mirjam Drenth en Bart Tempelaars, onderin de toren zorgt voor nieuwe toeloop, vooral van jongeren en van ouders met kinderen. Het spel staat geheel in het teken van verhalen over de poort. De 'vergeten cel' met een zware houten traliedeur spreekt tot de verbeelding. Mede door de wenteltrap en de anderhalve meter dikke muren. Ook voor de Grebbe, de ondergrondse bezienswaardig heid, heeft Marieke een zwak. Deze voormalige watergang annex stadsriool staat voor haar symbool voor het verhaal van de stad door de eeuwen heen. 'Leerlooiers, ververs, bierbrouwers, turfschippers; wie hebben het water van de Grebbe allemaal niet gebruikt?' Stadsriool De associatie met louter een stadsriool is haar te kort door de bocht. 'Het gaat mij om het verhaal van het water waaraan de stad in de veertiende en vijftiende eeuw haar welvaart te danken had.' Corona en de bezuinigingen bij de gemeente maken dat de Grebbe dit jaar dicht blijft voor het publiek. 'Jammer, zo'n tocht down under is echt een belevenis. Als nu de ratten daar maar niet de overhand krijgen.' Marieke zit ook in de pr-commissie van de Stadsgidsen. Ze is blij met nieuwe initiatieven die de geschiedenis van de stad in beeld brengen. 'Zoals de brouwerijwandeling, vorig jaar tijdens de Krabbenfoor.' Een tocht langs bierkelders en brouwerijen uit het verleden. Bij deze 'popupwandeling' werkte SBM samen met de Bergse bierbrouwerij Sterck en met Harko Everts van restaurant La Pucelle. Erfgoedprijs Van iets oudere datum is PopMonument. Een samenwer kingsverband van SBM, de gemeente en Gebouw-T. Op Open Monumentendag in september worden jongeren via hun WATERSCHANS Mo.3 SEPTEMBER 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 16