Jan van Mosselveld (1926-2020), archivaris in het museum Vf Op 18 juni 2020 overleed in Bergen op Zoom - Jan van Mosselveld, oud-gemeentearchivaris van Bergen op Zoom en oud-directeur van het museum het Markiezenhof. Jan is geboren in Kaatsheuvel; zijn middelbare schoolopleiding kreeg hij in eerste instantie op het klein seminarie in Oudenbosch, vanwaar hij in 1944 terugkeerde naar Kaatsheuvel. In Waalwijk behaalde hij zijn hbs-diploma. Zijn eerste baantje was een administratieve functie bij een schoenfabriek, terwijl hij op zaterdag studeerde bij de Katholieke Leergangen in Tilburg. Tijdens zijn studie kwam hij in contact met gemeentearchivaris H. Schurink van Tilburg. In Tilburg kreeg hij de kans de opleiding wetenschappelijk archiefambtenaar te volgen. Het diploma behaalde hij in 1951, waarna hij als assistent aan de slag kon bij het gemeentearchief van Tilburg. Daarnaast studeerde hij politieke en sociale wetenschappen in Nijmegen. Zijn archiefcarrière begon dus in Tilburg. Hij publiceerde in de jaren vijftig verschillende artikelen en bijdragen over de geschiedenis van Tilburg, bijvoorbeeld over de Oude Warande te Tilburg in 1954 en zijn bijdragen in de bundel Van heidorp tot industriestad: verkenningen van het verleden van Tilburg, verschenen in 1955. Bij het Tilburgse archief verving hij geregeld de gemeentearchivaris Schuring, die kampte met een zwakke gezondheid. Voor Jan van Mosselveld was dat een goede leerschool, die hem ook in contact bracht met de rijksarchivaris in Noord-Brabant. In Tilburg was hij ook secretaris van de Stichting Kunstkring waardoor hij betrokken raakte bij de organisatie van tentoonstellingen in het Paleis-Raadhuis en het beheer van de kunstcollectie van de stichting. Deze ervaring zou hem later van pas komen bij zijn benoeming in Bergen op Zoom. Jan was op diverse fronten maatschappelijk actief. In het oprichtingsjaar 1968 bij de Geschiedkundige Kring, maar ook bij de Rotary Bergen op Zoom. Voor zijn werk en maatschappelijke betrokkenheid werd hij onderscheiden tot Officier in de Orde van Koning Leopold II van België en Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Het gezin Van Mosselveld woonde lange tijd aan de Zuidzijde Zoom. De streekarchivaris Op 1 februari 1957 ging het streekarchief in de kring Oosterhout van start. Jan van Mosselveld werd de eerste streekarchivaris. Bij het streekarchief waren naast Oosterhout ook Geertruidenberg, Raamsdonk, Terheijden, Teteringen en Waspik aangesloten. Later kwamen daar Alphen en Riel, Baarle-Nassau en Gilze en Rijen nog bij. Het voorbeeld van dit streekarchief zou in de rest van de provincie navolging krijgen. Bij deze vorm van archiefzorg liep Brabant voorop. Een van de eerste streekarchieven was het Streekarchivariaat Nassau-Brabant, waar een groot deel van West-Brabant toe behoorde. Samen met Frans Brekelmans, de latere gemeentearchivaris van Breda, behoorde Jan van Mosselveld tot de pioniers in de archiefzorg op lokaal niveau. Beide heren hebben een grote bijdrage gegeven aan de uitbouw van deze vorm van archiefzorg, die juist voor de vele kleine gemeenten in Noord-Brabant mogelijk maakte een gekwalificeerde archivaris aan te stellen. Zijn standplaats was Oosterhout van waaruit Jan de andere gemeenten wekelijks bezocht. In deze periode schreef hij diverse artikelen over de geschiedenis van de diverse plaatsen. Hierbij mag zeker genoemd worden zijn serie artikelen over De slotjes van Oosterhout, gepubliceerd in De Oranjeboom 1964 en 1967. Maar ook over De stedelijke Godshuizen van Geertruidenberg, verschenen in 1965. Na zijn vertrek naar Bergen op Zoom werd Jan opgevolgd door Jan Broeders die het streekarchivariaat In de Kring Oosterhout verder uitbouwde. De gemeentearchivaris Met ingang van 1 mei 1965 kon hij in Bergen op Zoom aan de slag als gemeentearchivaris, tevens conservator van het gemeentemuseum en organisator van tentoonstellingen. Hij volgde in die gecombineerde functie Korneel Slootmans op. Het gemeentearchief was toen nog gehuisvest in het mm 18 WATERSCHANS Mo.3 SEPTEMBER 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 18