De museumdirecteur Bij zijn benoeming in Bergen op Zoom werd hij tevens benoemd als conservator van het museum en organisator van tentoonstellingen. Veel stelde die neventaak toen nog niet voor, maar dat zou spoedig veranderen. De restauratie van het Markiezenhof was in 1965 begonnen en al drie jaar later werden de eerste ruimten in het complex in gebruik genomen. Jan van Mosselveld zag de kans schoon om van de veredelde oudheidkamer in de Sint-Gertrudiskerk een volwaardig museum te realiseren in het Markiezenhof. Hij zorgde voor gekwalificeerd personeel, volwaardige outillage en professioneel collectiebeheer. Het museum beleid formuleerde hij in 1970 opnieuw en dat leidde tot collectievorming en exposities die sterk gericht waren op de regionale geschiedenis. Het verzamelbeleid was gericht op het gebied van het voormalige Markiezaat. Het beleid en de programmering van de wisseltentoonstellingen was eveneens op de cultuurhistorie van stad en regio gericht. archiefgebouw in de Sint-Annastraat. Het gemeente museum, in feite niet veel meer dan een oudheidkamer, was ondergebracht in enkele ruimten in de toren van de Sint-Gertrudiskerk. Van Mosselveld maakte zich sterk voor de verbetering van de huisvesting en de dienstverlening van het gemeente archief. Zo vertrok de gemeenteontvanger uit het pand waardoor het archiefgebouw volledig voor het archief ter beschikking kwam. Er kwam ruimte voor een leeszaal waar bezoekers ontvangen konden worden. De staf werd uitgebreid door de Van Mosselveld pleitte voor een nieuw onderkomen, dat gevonden werd in Blokstallen 2. De restauratie daarvan startte in 1984. Op 11 september 1987 opende Algemeen Rijksarchivaris A.Ribberink het nieuwe archiefgebouw. Het was het laatste grote wapenfeit van de archivaris Van Mosselveld voor hij op 1 januari 1988 met pensioen ging. Een mooie afsluiting van zijn archiefcarrière. Van Mosselveld maakte zich sterk voor de verbetering van de huisvesting en de dienstverlening van het gemeentearchief komst van Willem van Ham, die als specifieke opdracht kreeg om de stedelijke archieven te inventariseren. Van Mosselveld besteedde in die eerste jaren veel aandacht aan de overdracht van archieven die vaak in verwaarloosde staat bij de administraties van de gemeentelijke afdeling lagen. Het archiefgebouw in de Sint Annastraat kon de enorme aanwas van archieven niet of nauwelijks opnemen. Daarvoor werd een dependance in gebruik genomen, aanvankelijk in de Gevangenpoort, sinds 1970 in de voormalige pastorie van de Sint-Josephkerk. Het ruimtegebrek voor het archief was daarmee echter niet opgelost. Portret van Jan van Mosselveld, gemaakt door zijn zoon Arnoud van Mosselveld. Jan van Mosselveld bij het bezoek van Prins Claus in 1970. WATERSCHANS Mo.3 SEPTEMBER 2020 19

De Waterschans | 2020 | | pagina 19