Wie wint? SMS te VERBASTERD B Als ik zeg: Ambrogio Spinola, aan wie denkt u dan? A. een veel scorende Italiaanse spits die het eerste van Dosko komt versterken B. de Nederlandse filosoof die al in de 17e eeuw pleitte voor vrijheid van godsdienst en meningsuiting C. de man aan wie de Spinolaberg haar naam dankt Bij A. bent u warm. Ambrogio is inderdaad van Italiaanse komaf. Doelgericht. Met een echte winnaarsmentaliteit. Maar jammer voor de voetbalclub: hij is al vier eeuwen niet meer onder ons. Het zou daarom B kunnen zijn. Die denker uit Amsterdam, die zijn tijdgenoten ver vooruit was. Ware het niet dat deze in 1677 overleden spraakmaker van achteren Spinoza heette. Dus is het C. Een veldheer in Spaanse dienst, die in 1622 bij het Tweede Beleg van Bergen op Zoom zijn hoofdkwartier had op een heuvel in Halsteren. De generaal wilde het strategisch gelegen Staatse Bergen op Zoom veroveren. Daarvoor kreeg Spinola in het katholieke Halsteren de handen op elkaar. De stadsverdedigers gaven echter geen krimp. Toen ook prins Maurits hen daarbij kwam helpen, kozen Spinola's manschappen afgetobd het hazenpad. De gebeurtenissen van toen echoën nog na. Bergen op Zoom dankt er zijn volkslied aan: Merck toch hoe sterck, een geuzenlied uit de liedbundel De Nederlandtsche Gedenck-clanck, uitgebracht in 1626. In Halsteren heet de prins met Vastelaove'd elk jaar Ambrosio. Zijn onderdanen noemen zich Spinolen. Uit zelfspot. In reactie op een gedwongen grenscorrectie in 1962. Ten behoeve van de stadsuitbreiding door de grote benedenbuur. Halsteren raakte een grote lap vruchtbare grond kwijt. Van, jawel, de Spinolaberg tot aan de Zoom. Het dorp kreeg er arme zandgrond met bos voor terug. In Halsteren vergelijken ze deze grondruil met de afloop van Spinola's beleg in 1622: een gevoelige nederlaag. Daar kwam in 1997 nog een complete gemeentelijke herindeling overheen. Hevig Halsters verzet tegen deze annexatie door Bergen op Zoom baatte niet. Nu speelt er weer een ingrijpende grondkwestie. De roep om aanleg van een bedrijventerrein in de Auvergnepolder klinkt steeds luider. Het in Halsteren zeer populaire GBWP hield dit tot nu toe tegen. De financiële en bestuurlijke sores binnen de gemeente zijn echter enorm. Als architect van het zakencollege staat het machtige GBWP zwaar onder druk. Pruimt hun Halsterse achterban een koerswijziging? De gemeenteraadsverkiezingen in maart 2022 maken dat helder. Of GBWP wint en blijft op het pluche. Of het verliest en druipt af. Spinola won ook vaak, maar uitgerekend niet toen het er in Bergen op aan kwam. Henk Boot WATERSCHANS Mo.3 SEPTEMBER 2020 21

De Waterschans | 2020 | | pagina 21