De Marquijs van Bergen was d'eene Heer Die naer Spaengien hieromme wert gesonden: D'ander Montigny die noyt keerde weer maer wert daer ter doot gebracht en verslonden. om zijn familiezaken dan om de plichten van het gouverneursambt. Bovendien toont hij weinig begrip voor Jans onwil om alleen naar Spanje te reizen. 20 Aan de andere kant wordt zijn overlijden als een tragische gebeurtenis gepresenteerd. Het lijkt Strada alsof Jans goede engel hem wilde waarschuwen door het kaatson- geluk. Het verhaal over vergif wuift de auteur sarcastisch weg. Tenslotte komt de markies eindelijk zelf aan het woord wanneer hij belooft de koning niet verder meer lastig te vallen: Dat hy groot hert-sweer gevoelde, vermits den Coningh niet alleen verachtede alle sijne arbeyt, die hy soo menighmael voor den dienst van sijne Coninghlijcke Majesteyt onder staen hadde, maer dat hy oock bemerckte dat den Coningh een quaet gevoelen van ontrouw op hem genomen hadde: doch verhoopte dat noch eyndelijck sijn getrouwigheyt en sijner vyanden valscheyt (doch te laet) aen den dagh komen soude.21 Tevens wordt hier nog uitgebreid beschreven hoe Margaretha van Parma alvast een contingent soldaten naar Bergen op Zoom stuurde om de stad voor de koning veilig te stellen, terwijl ze de dood van de markies voor zijn weduwe geheimhield. De legiti miteit van het proces van de Raad van Beroerten trekt Strada niet in twijfel. 22 Als mens krijgt Jan, volgens Strada een goed katholiek, sympathie voor zijn eenzame dood in Spanje. Als bestuurder had hij de katholieke godsdienst echter niet naar behoren behartigd, en de markies wordt als politicus dan ook gekenschetst als egoïstisch, onverantwoordelijk en spotgraag. Kardinaal Guido Bentivoglio, die een tijdlang als pauselijke nuntius in Brussel had gediend, verzamelde zijn gegevens in 1639 in een Della guerra di Fiandra. Volgens Bentivolgio was een van de belangrijkste oorzaken van de Opstand dat de edellieden het moeilijk konden verkroppen dat Filips II hen achterstelde nadat zij onder Karel V enorm bevoorrecht waren geweest. De kardinaal schreef niet veel over Jan van Bergen, maar nam wel een brief van Montigny aan de graaf van Hoogstraten op en vermeldde dat de A WW 2. .3 jifay fywwpty O-fox wrc/is Afb. 8: Jan IV zoals afgebeeld bij Van Meteren. Latere illustraties keken af van dit model. H. Iacobsen, Portret van Jan IV markies van Bergen, 1614, gravure. Den Haag, Bibliotheek Vredespaleis. WATERSCHANS Mo.3 SEPTEMBER 2020 27

De Waterschans | 2020 | | pagina 27