De Waterschans vernieuwt VAN DE HOOFDREDACTEUR De Waterschans verschiet van kleur. Zelfde naam. Eigentijdser uiterlijk, anders ingevuld, met meer en afwisselender onderwerpen. Diepgravend waar nodig. Een goed gesprek als dat beter bij een onderwerp past. Maar het bestuur wilde meer dan een nieuwe verpakking. De inhoud staat uiteraard voorop. Gedegen. Zoals u gewend bent. Met een nieuwe redactie. Henk Boot, jarenlang adjunct-hoofdredacteur van BN DeStem. Veelschrijver, met een ruime kennis van de stad en haar verleden. Vervolgens Laurijs Weyts. Hij is nu de man van de website. Waarom in de redactie? Omdat print en online elkaar kunnen aanvullen en verrijken denken we. Als redactielid schuift ook onze voorzitter Koert Damveld aan. Het tijdschrift is de parel van de kring. En daar voelt hij zich zeer bij betrokken. Vaste fotograaf is Corné de Weert. Ondergetekende, Jan van de Kasteele maakt het rijtje compleet. Als hoofdredacteur. Bekend als verslaggever van BN DeStem. Maar ook iemand die de stad en haar rijke verleden omarmt. Als adviseur kan dit clubje een beroep doen op oud archivaris Cees Vanwesenbeeck. Zonder verdere introductie zou ik zeggen. Zijn we compleet? Nee. Een goede eindredacteur met een stevig basis als neerlandicus zou een welkome aanvulling zijn. Zoekt u mee? Wat mag u in deze derde Waterschans van 2020 zoal van ons verwachten? Als eerste doken we in 25 jaar Stadsgidsen Bergen op Zoom. Gedreven vrijwilligers. Ze zijn het gezicht van de stad voor de duizenden bezoekers. Met een ding gemeen: liefde voor Bergen op Zoom. We nemen u ook mee naar een belangrijk moment dit najaar. Dan vindt de presentatie plaats van de omvangrijke studie naar Jan IV. U als leden krijgt dit monumentale werk als ledengeschenk. Historicus Joey Spijkers blikt alvast vooruit. De Sint-Jacobspoort. Een kort berichtje afgelopen juni. Op het voormalige Nedalcoterrein komt een gedeelte van deze poort tevoorschijn. Geen verrassing, maar toch bijzonder. Waar Marco Vermunt, de stadsarcheoloog, in deze Waterschans boeiend over vertelt. De voorbije maanden ontvielen ons twee mensen die tijdens hun leven en werk een belangrijke stempel op de stad hebben gedrukt. Koert Damveld wijdt een artikel aan Bert van der Stoel, veel meer dan een VVD'er die ook nog eens wethouder was. Damveld kende Van der Stoel goed. Verwacht een persoonlijk verhaal. Cees Vanwesenbeeck laat het belang zien van Jan van Mosselveld die in de jaren zestig Korneel Slootmans opvolgde als stadsarchivaris. Later was hij directeur van het Markiezenhof. En uiteraard komt Koert Damveld zoals u gewend bent in een persoonlijke column aan het woord. Tot slot. Ben ik zo compleet? Nee. Maar blader en leest u maar. We zijn benieuwd wat u vindt van deze Waterschans. Mail ons: waterschans@geschiedkundigekringboz.nl. Jan van de Kasteele 2 WATERSCHANS Mo.3 SEPTEMBER 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 2