VERRASSENDE VONDST IN DUITS MUSEUM BUITENGAATS Stad en land van Bergen op Zoom zijn vaak door kunstenaars vastgelegd. Die stadsgezichten en andere vastgelegde momenten uit de stads- en streekgeschiedenis treft men in tal van musea en openbare verzamelingen. Ook in het buitenland. Hoe mooi is het niet om bij het bezoek aan een museum in het buitenland iets van je eigen stad te ontdekken? Het statige Stadel Museum aan de Schaumainkai 63 in Frankfurt am Main beschikt over een grote collectie schilderijen, tekeningen en prenten (meer dan 100.000 stuks), waaronder die van de hand van Rembrandt, Dürer, Botticelli en Van Eijck. Goeddeels afkomstig uit de kunst en boekenverzameling van Johann Friederich Stadel (1728-1816), bankier en verzamelaar en naamgever van dit museum, dat sinds 1878 op de huidige locatie is gevestigd. Na diverse uitbreidingen kwam er in 2011-2012 een prachtige vleugel bij voor eigentijdse kunst. In de omvangrijke collectie van het Stadel' zitten ook enkele juweeltjes van pentekeningen over Bergen op Zoom. Eén van die tekeningen was al bekend: de tekening die Albrecht Dürer in 1520/1521 maakte van de imposante uitbreiding van de Sint-Gertrudiskerk met een tweede transept en een koor. Dürer schreef op de tekening 'Dz ist der new Kor zu Pergen'. 1 Op de achterzijde van deze tekening schetste Dürer een man en een vrouw die hij in Antwerpen tegen het lijf liep. Verkeerde toeschrijving Zeker zo intrigerend is een ongesigneerde tekening van de Gevangenpoort en het terrein aan de zuidzijde ervan. De tekening staat daar vermeld als Stadtchen mit Burgfried, im Vordergrund ein Holzschuppen (Stadje met kasteeltoren, In deze rubriek gaat oud-archivaris Cees Vanwesenbeeck in op een of meer van die tekeningen, schilderijen en objecten, waaronder zelfs niet eerder bekende museumstukken. In deze aflevering: de ontdekking van een prachtige (tot nu toe onbekende) tekening van de Gevangenpoort in het Stadel Museum in Frankfurt am Main. WATERSCHANS Mo.3 SEPTEMBER 2020 Het Stadel Museum in Frankfurt am Main in 2012 S3HHI

De Waterschans | 2020 | | pagina 30