op de voorgrond een houten schuur). De tekening wordt, naar nu blijkt, abusievelijk toegeschreven aan Matthias Klotz. Deze schilder, tekenaar, portrettist en decorschilder is omstreeks 1747 geboren in Strasbourg en in 1821 overleden in München. Hij kan de tekening echter niet gemaakt hebben, omdat die afbeelding niet dateert uit de 18e, maar uit de 17e eeuw. Volgens het hoofd van de afdeling tekeningen en grafiek van het museum, dr. Martin Sonnabend, is de onjuiste toeschrijving te wijten aan een inventarisatie in de 19 e eeuw. 2 De beschrijving en de toeschrijving worden binnenkort door het museum aangepast. Door deze verkeerde toeschrijving is deze tekening uit de 17e eeuw onopgemerkt gebleven bij het onder zoek dat Willem van Ham en Jan van Mosselveld deden in aanloop naar de tentoonstelling en de publicatie over de tekeningen van Bergen op Zoom in 1973. In deze publicatie staat echter wel een tekening van de Gevangenpoort, toegeschreven aan Barnardus Klotz, getekend vanaf de Noordwal aan de Nieuwe Markt. Deze tekening is gedateerd op 21 oktober 1671. Die tekening maakt deel uit van de collectie van het Kupferstichkabinett in Berlijn. 3 Barnardus en Valentijn Klotz maakten samen met Josua de Grave in de jaren 1671-1672 maar liefst 92 tekeningen van Bergen op Zoom en omgeving. Daar komt nu dus nog een tekening bij, dus totaal 93 tekeningen. Het is niet altijd duidelijk wie van hen welke tekening maakte. Er zijn slechts 18 tekeningen gesigneerd. Van Ham en Van Mosselveld hebben op grond van handschriftvergelijking een aantal tekeningen kunnen toeschrijven. 4 Zo ook de tekening uit de Berlijnse verzameling, waarvoor Barnardus Klotz de credits krijgt. Hij is waarschijnlijk afkomstig uit Maastricht en vermoedelijk familie van Valentijn Klotz. Barnardus was adelborst in de marinierscompagnie van kapitein Harderwijk. Deze compagnie was in de jaren 1671-1673 enige tijd gelegerd in Bergen op Zoom. Van de hand van Barnardus zijn vele stads- en dorpsgezichten bekend. Niet alleen van Bergen op Zoom en omgeving, maar ook van Geertruiden- berg, Gouda, Dordrecht, Mechelen en Maastricht. fj Tekening van Gevangenpoort en omgeving gezien vanaf de Noordwal in de richting van de Nieuwe Markt, door Barnardus Klotz 1671. Verzameling Kupferstichkabinett te Berlijn. Pen in bruin, penseel in grijs, 15,2 x 19,7 cm. Detail van de kaart van de Lievevrouwestraat waarop de waterleiding is te zien vanaf het terrein bij de Gevangenpoort naar de brouwerij De Magdalene; kaart door J.Weyts in: J.L.C.Weyts, De Lievevrouwestraat, blz. 4. WATERSCHANS No.3 SEPTEMBER 2020 31

De Waterschans | 2020 | | pagina 31