De nieuw ontdekte tekening toont het terrein aan de zuidzijde van de Gevangenpoort met de achtergevels van enkele huizen aan de Rijkebuurt straat. Op de voorgrond zijn twee houten afdakjes te zien die kennelijk bedoeld waren om de waterput te beschermen. Vanuit het rechter afdakje is een pijpleiding te zien die in de wal aan de rechterzijde verdwijnt. Onderzoek Jan en Ria Weyts Het lijken onbeduidende details, maar uit onderzoek door het echtpaar Jan en Ria Weyts is precies bekend dat deze waterput en waterleiding waren bestemd voor brouwerij De Magdalene, (nu Lievevrouwestraat 42). In hun boek over de Lievevrouwestraat staat beschreven dat de toenmalige brouwer van De Magdalene al in 1591 aan het stadsbestuur vroeg om schoon water uit de vest bij de Gevangenpoort te halen en daar een put te plaatsen. Later vroeg hij vergunning om dat water via een leiding door een duiker onder de straat te mogen leiden naar zijn brouwerij. 5 Op de tekening in Frankfurt zijn de waterput en de waterleiding dus duidelijk te zien; hieruit blijkt eens te meer dat de topografische tekeningen van Barnardus en Valentijn Klotz en Josua de Grave nauwkeurig en betrouwbaar zijn. Soms blijkt dat uit opgravingen zoals die in de jaren 1970-1971 rond de Gevangenpoort, soms uit diepgravend onderzoek naar de geschiedenis van de gebouwde omgeving. 6 Met deze nieuw ontdekte tekening èn de tekening uit Berlijn is de Gevangenpoort in 1671 van weerszijden in beeld gebracht. Vanuit het noorden en vanuit het zuiden. Aan de rijke collectie tekeningen van Bergen op Zoom kan er weer één worden toegevoegd. Tekening van de Gevangenpoort omstreeks 1671, vermoedelijk van de hand van Barnardus Klotz. Pen in bruin, penseel in grijs; 13,9 x 19,8 cm. in: Graphische Sammlung Staedel Museum Frankfurt, inv. nr. 1457 Z. NOTEN 1 Collectie Stadel Museum Frankfurt, inv. nr. 15269; zie: J.H. van Mosselveld en W.A. van Ham, Tekeningen van Bergen op Zoom, Bergen op Zoom 1973, blz. 31. 2 Email van 12 augustus 2020 van het hoofd van de afdeling Graphische Sammlung bis 1750, Dr. Martin Sonnabend. 3 Van Mosselveld en Van Ham, Tekeningen, blz. 44. 4 Van Mosselveld en Van Ham, Tekeningen, blz. 16. 5 J.L.C.Weyts, De Lievevrouwestraat, zes eeuwen stads straat in Bergen op Zoom, Bergen op Zoom (2007), blz. 120. 6 W.A. van Ham, L.J.Weijs en J.L.C.Weyts, De Gevangenpoort te Bergen op Zoom en zijn omgeving, in: Bulletin K.N.O.B. 1974 nummer 1, blz 19-33. 32 WATERSCHANS Mo.3 SEPTEMBER 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 32