Leus van 400 jaar oud komt nog go ed van pas FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX Beste leden, Zoals u aan deze nieuwe Waterschans kunt zien is de huisstijl van de Geschiedkundige Kring kleurrijker geworden, en met de keuze voor nieuwe lettertypes hopen we ook dat de publicaties van de Kring prettiger leesbaar zullen zijn. Ook het vertrouwde logo met het gestileerde markiezenkroontje heeft een ander uiterlijk gekregen: u kunt er nu niet alleen een kroon in herkennen, maar ook de gedeeltelijke contouren van het vestingwerk de Waterschans. Daarmee heeft Mirjam Drenth van Hotelzeezicht Creatief Collectief een knappe verbinding gelegd tussen ons beeldmerk en de titel van ons huisorgaan. Het markiezenkroontje deed in de jaren zeventig zijn intrede, ontleend aan de bekroning van het Bergse stadswapen. Daaronder prijkte de chique Latijnse spreuk Fausto numine Berga victrix (door goddelijke goedgun stigheid overwint Bergen), afkomstig van de gedenkpenningen die geslagen zijn na het beleg van 1622. De Geschiedkundige Kring is in 1968 mede opgericht om tegenwicht bieden aan het gemeentelijk voornemen een deel van het historisch centrum te slopen. Bij dat nieuwe historische bewustzijn hoorde natuurlijk een historische lijfspreuk: hogere machten zullen ons helpen het kwaad te bestrijden. Nu we ruim een halve eeuw bestaan blijkt onze bijna 400-jarige leus nog steeds goed van pas te komen. Een lange reeks onfortuinlijke bestuurlijke beslissingen heeft Bergen op Zoom in een politieke en economische crisis doen belanden en het ziet er naar uit dat alleen de hulp van hogere machten de situatie nog kan redden. Laat ons dus nog maar even vasthouden aan Fausto numine Berga victrix. U treft ons motto echter niet meer aan onder het kroontje: daar staat voortaan de verkorte naam van de Kring. Maar u zult onze lijfspreuk nog regelmatig aantreffen! Ik wil de leden van de werkgroep Nieuwe Huisstijl onder leiding van aftredend bestuurslid Marc van der Steen hartelijk danken en complimenteren met het fraaie resultaat. De Waterschans heeft niet alleen een nieuw uiterlijk gekregen, er is ook een nieuwe redactie aangetreden onder leiding van hoofdredacteur Jan van de Kasteele. Jan behoeft geen introductie: u kent hem ongetwijfeld als auteur in de Waterschans en als verslaggever en commentator van BN DeStem. In zijn voorwoord leest u meer over zijn plannen voor de Waterschans. Tenslotte hoop ik dat het coronavirus snel uit 'Stad en Land van Bergen op Zoom' verdwenen zal zijn (Fausto numine...) en we onze activiteiten weer als vanouds kunnen voortzetten. GESCHIEDKUNDIGE KRING BERGEN OP ZOOM Koert Damveld Voorzitter WATERSCHANS Mo.3 SEPTEMBER 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 33