SINT-JACOBSPOORT EN HAVENFRONT BLOOTGELEGD ONDERZOEK ARCHEOLOGEN: 0 In maart van dit jaar werden de resten van de Sint-Jacobspoort onder de Rijtuigweg opgegraven. De Jacobspoort was een van de stenen stadspoorten in de omwalling van de havenbuurt en ooit een imposant gebouw, vergelijkbaar met de Gevangenpoort. In deze bijdrage leest u hoe de poortfunderingen na 136 jaar weer het daglicht zagen en wat de rol van het gebouw in de stadsverdediging was. door Marco Vermunt v-' Op het einde van de vijftiende eeuw ging het de stad zo voor de wind dat men besloot om het economisch belangrijke havenkwartier uit oogpunt van veiligheid te omwallen. Dat werk werd tussen 1484 en 1488 uitgevoerd en bestond grotendeels uit het uitgraven van grachten en opwerpen van aarden wallen over een totale lengte van 1300 meter, waarbij niet alleen de eigen bevolking meehielp, maar ook de bewoners van de omringende dorpen (verplicht) inspanningen leverden. Het havenkwartier moet aan de zuidzijde al eerder een soort van verdediging hebben gehad, waarschijnlijk in de vorm van een lage wal en een gracht (vest), die in 1424 wordt vermeld. Dit werd bevestigd door opgravingen in 2011 op de voormalige gemeentewerf (nu noordzijde van de Van Konijnenburg- weg). De mysterieuze oude vest bleek het verlengde te zijn van de Vissershaven: een oude kreek die in de veertiende of vroege vijftiende eeuw was gekanaliseerd en in oostelijke richting als een grachtje doorgetrokken was. In 1447 werd het noordelijke stuk van de kreek verbreed tot een nieuwe haven: de 'Engelse kaai'. 1 De stadswal van 1484-1488 kreeg een ander, veel ruimer beloop en omsloot ook de nieuwe haven. De wal liep langs de Fabriekstraat en de Van Konijnenburgweg westwaarts tot de aansluiting met de Oude Vissershaven en boog dan naar het noorden, langs de Vissershaven tot aan de Rijtuigweg. De noordelijke wal liep onder de Blokstallen en Gebouw-T door en maakte een knik ter hoogte van de hoek Molenbergstraat-Rijtuigweg. fOOrn De omwalling van het Havenkwartier van 1484-1508. De cijfers zijn de opgravingen. 1: Wilhelminaveld (bouw archiefdepot), 2: Hoek van het Smitsvestterrein Blauwe Schuit, 3: Fabriekstraat, 4: terrein van de gasfabriek, 5: de gemeentewerf, 6: stadsverwarming onder de Rijtuigweg, 7: de Sint-Jacobspoort bij het Nedalcoterrein, 8: Oude Vissershaven. 34 WATERSCHANS Mo.3 OW SEPTEMBER 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 34