BELEG VAN 1747 HERLEEFT In de Verborgen Vesting onder het Hof van Asselbergs door Henk Boot Bergen op Zoom heeft er weer een pronkstuk bij. Van historische waarde en toeristisch belang: de Verborgen Vesting met daarin Panorama Van Coehoorn. Onder het nieuwe wooncomplex Hof van Asselbergs aan de Zuid-Oostsingel. Schuin tegenover het NS-station. In een met stalen damwanden versterkte vier meter hoge kelder van zeventien bij drieëntwintig meter is het te doen. Trap af, even wennen aan het aardedonker en dan begint een stadsgids het verhaal. Over de vestingrestanten in de kelder. Zoals de dubbele traptoren en een deel van een gang: de Galerie Majeure: een ondergrondse 2,2 km lange looproute voor soldaten van het stadsgarnizoen. Zigzaggend tussen het Ravelijn op den Zoom en Kijk in de Pot. Als snelle en bomvrije verbinding tussen de diverse bastions van de vesting. Bij archeologisch onderzoek voorafgaand aan de nieuwbouw stuitte men in 2016/17 op de restanten van die Galerie Majeure. Waardevol genoeg om in een historische kelder te conserveren, wees overleg uit tussen de gemeente, woningcorporatie Stadlander, de provincie Noord-Brabant en de Stichting Menno van Coehoorn. Ook staan in deze kelder twee kruitbunkers (fougassen). Dit zijn mijnen die vanuit de vesting van afstand onder vijandelijke linies tot ontploffing werden gebracht. Gevonden op het rangeerterrein naast de plek waar het nieuwe politiebureau aan de Zuid-Oostsingel is gebouwd. Al deze relicten behoren tot de fameuze Bergse verdedigingswerken, ontworpen door de befaamde vestingbouwer Menno van Coehoorn. Gebouwd tussen 1702 en 1742. Ter modernisering van de bestaande De traptoren. 40 WATERSCHANS Mo.3 SEPTEMBER 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 40