De stadselite van Steenbergen 1590-1795 En verder verschenen de volgende publicaties: Boek Wedervaren en toestanden OMMELAND Donderdag 27 augustus j.l. werd in de raadszaal van de Gemeente Steenbergen een nieuwe productie van de hand van Han Leune gepresenteerd. Het omvangrijke boek (356 blz!) gaat over de stadselite van Steenbergen in de periode 1590-1795. Het bevat veel informatie over de bestuurlijk-politieke constellatie en belangrijke gebeurtenissen uit die periode. Maar het overgrote deel van het werk is in feite een naslagwerk over 483 personen die Han Leune rekent tot de elite van de stad. Hiertoe behoren drossaards, stadhouders, binnen- en buitenburge meesters, schepenen, rentmeesters, stadssecretarissen, predikanten, schoolmeesters etc. Han Leune heeft gekozen voor een selectie van de elite, bestaande uit personen die door hun plaats in het maatschappelijk leven beschikken over macht. Men behoorde niet tot de elite op grond van persoonlijke eigenschappen, maar vanwege het bekleden van een sociale positie. De onderzochte periode in de stadsgeschiedenis van Steenbergen is interessant. Die loopt vanaf de inname van Steenbergen door de troepen van prins Maurits in oktober 1590, waardoor de Spanjaarden uit de stad werden verdreven, tot aan de inbedding in de Bataafse Republiek in februari 1795. In die periode voltrokken zich ingrijpende ontwik kelingen op bestuurlijk, religieus, militair en geografisch gebied. Han Leune heeft met dit boek een enorme hoeveelheid onderzoek gedaan, niet alleen in het stadsarchief van Steenbergen, maar ook in de archieven van de Raad van State, de Staten-Generaal en van de Nassause Domeinraad in het Nationaal Archief in Den Haag. Daarmee heeft hij veel, tot nu toe onbekende gegevens boven water gehaald. Voor wie geïnteresseerd is in de geschiedenis van de stad Steenbergen is dit boek een welkome bron voor verder onderzoek. Piet Roks Pzn schreef het boek Wedervaren en toestanden in Fijnaart en Heijningen. Het boek verkrijgbaar bij de Heemkundige Kring Fijnaart en Heijningen. Zie: www.heemkundigekringfijnaartenheijngen.nl De Geschiedkundige Kring noemt zich zelf van 'stad en land van Bergen op Zoom'. In deze rubriek geven we de lezer tips over publicaties en activiteiten in het 'land van Bergen op Zoom'. We definiëren dat begrip wel wat ruimer dan enkel het voormalige Markiezaat. NIEUW BOEK OVER STEENBERGEN: J.M.G.Leune, De stadselite van Steenbergen 1590-1795, uitgave Gigaboek Hoofddorp 2020, ISBN 9789085484608 FIJNAART EN HEIJNINGEN "fiFnlujKn 1 'r't! j'U '.ï-dJen efyft'{feu en TOö5tand(.n Óf 42 WATERSCHANS No.3 O SEPTEMBER 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 42