Voor tienduizenden mensen per jaar zijn ze het gezicht van Bergen op Zoom. Het visitekaartje. En zo zien ze zich zelf ook graag. De Stadsgidsen. Met hun verhalen brengen zij de stad en de vele monumenten tot leven. Stuk voor stuk dragen ze hun liefde voor Bergen op Zoom en zijn rijke verleden uit. 25 JAAR STADSGIDSEN BERGEN OP ZOOM door Jan van de Kasteele Dat doen zij dit jaar een kwart eeuw. Dat is jong, zeker in een eeuwenoude stad als Bergen op Zoom. Maar toch is dit een uitgelezen moment om in deze Waterschans eens op deze bijzondere organisatie in te zoomen. Want ook de gidsen schrijven geschiedenis. De kennismaking begint met een gesprek met een buitenbeentje: de huidige voorzitter Ad Segers. Vijf jaar geleden kwam hij erbij als opvolger van Frans van der Steen. Nadat hij eerder actief was binnen heemkunde kring Halchterth in Halsteren, zijn toenmalige woonplaats. Zelf gidst de voorzitter namelijk niet, vertelt hij al snel tijdens ons gesprek over 25 jaar Stadsgidsen Bergen op Zoom. 'Als ik kan regelen, ben ik als een vis in het water, maar gidsen is niet mijn sterkste kant. Ik heb wel de opleiding gevolgd, om feeling te krijgen met wat zij doen, maar het is niet mijn ding. Ik kan wel Het rondleiden begon in 1987, nadat de restauratie van de Gertrudiskerk was afgerond een verhaal vertellen, maar om allemaal feiten te weten, dat vraagt veel kennis', bekent hij eerlijk. 'Maar ik ben inmiddels toch wel een van hen', lacht hij. 'Ik ga regelmatig bij ze langs als ze aan het werk zijn in de monumenten, om een praatje te maken.' Zo blijft hij goed op de hoogte van wat er leeft onder zijn tientallen vrijwilligers. Toch boeit historie hem mateloos. Dus hapte hij meteen toen hem werd gevraagd eens na te denken over het voorzitterschap van de Stadsgidsen. Hij ziet het als een manier om betrokken te zijn bij zijn omgeving, bij Bergen op Zoom. 'Dat verrijkt je. Het bepaalt ook hoe je naar de toekomst kijkt', vertelt de voormalige ambtenaar van onder meer de gemeente Bergen op Zoom en de provincie Zeeland. Nieuwe naam Stadsgidsen. Tot voor kort de Stichting Bezichtiging Monumenten. Stadsgidsen, 25 jaar gezicht en visitekaartje van de stad 4 WATERSCHANS Mo.3 SEPTEMBER 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 4