>r >r Ti*l Kortweg SBM. Die naam uit de jaren negentig is verleden tijd. Te gedateerd. Nikszeggend ook. 'We doen veel meer dan alleen maar de bezichtiging. En dat willen we naar buiten uitdragen via onze nieuwe naam.' Die naamsverandering volgde na een heidag met alle gidsen. 'We hebben gepraat over ons toekomstbeeld. Dat we goed en gedegen willen werken. Maar tegelijk ons moesten afvragen of dat het nou was.' Dat leidde uiteindelijk tot een plan voor een eigentijdsere en wat vlottere naam, het nieuwe logo en ook de website. 'Ook is onze pr versterkt om ons naar buiten toe beter te kunnen presenteren.' Stadsgids word je niet zomaar. Om te beginnen volgt elke gids de bekende School voor Geschiedenis van de Geschiedkundige Kring, een tweejarige opleiding die een goed kijkje biedt in de rijke historie van de stad. En de mogelijkheid om na die twee jaar nog speciale lesmodules te volgen om de kennis te verdiepen. Maar dat is slechts een binnenko- mertje. Erna begint de eigen, interne opleiding. Meelopen met ervaren gidsen in de stad, in de monumenten, handboeken vol historische wetens waardigheden lezen die steeds worden bijgewerkt als er nieuwe informatie voorhanden is. Zodat het verhaal blijft kloppen. En zo je eigen verhaal laten ontstaan dat je als gids wilt vertellen. Een verhaal dat moet kloppen. Maar dat best wat kleur mag hebben. Vooral die bezoeker moet boeien. 'We leggen steeds meer nadruk op hoe je het verhaal vertelt, op storytelling', wil voorzitter Segers met nadruk gezegd hebben. Maar, vult hij aan: 'Gidsen moeten ook zich zelf kunnen zijn in wat ze doen. Dat is soms best lastig.' Entertainment ,,Ik ga uit van hoe ik zelf rondgeleid zou willen worden", vertelt Mieke Elseman. Zij begeleidt beginnende stadsgidsen, leidt ze op. 'Ik doe de basis, daarna ontwikkelen ze zich zelf. Gidsen is ook entertainment, geen geschiedenisles, dan wordt het heel saai.' Haar vaste boodschap aan gidsen in opleiding: 'Als je het niet weet, gewoon zeggen. Maar nooit gaan liegen.' De ongeveer negentig mensen die de -iSMS r- ME Zelf gidsen doet voorzitter Ad Segers niet. 'Laat mij maar regelen' WATERSCHANS Mo.3 SEPTEMBER 2020 5

De Waterschans | 2020 | | pagina 5