organisatie telt, zijn wel allemaal gids, dat bindt hen. Maar ook erg verschillend. Voorzitter Segers: 'We hebben mensen die behoudend zijn, maar ook zijn er die graag willen veranderen.' Toch verandert er voortdurend wel iets. Of komen er activiteiten bij. Zo sturen de Stadsgidsen zichzelf steeds bij. Denken na over hoe het beter kan. Samen. 'We nodigen ze uit om met ideeën te komen. En die werken we dan samen uit. Je moet ze niets verplichten, dat werkt niet.' Een van die nieuwigheden is bijvoorbeeld de popup-wandeling. Een bij voorkeur eenmalige activiteit, zoals een bierwandeling langs plekken waar vroeger brouwerijen zaten. Want Bergen op Zoom was ooit een stad van brouwers, iets dat nu in de vergetelheid is geraakt. Of een tocht door de kelders van de binnenstad die vaak veel ouder zijn dan de huizen die erboven staan. Maar de gidsen kregen er de voorbije jaren ook onder meer het gerestaureerde Ravelijn, Fort de Roovere en de Waterschans bij. Plus De Grebbe, het middeleeuwse riool met zijn gewelven. Allemaal monumentale plekken met een eigen verhaal. Zoals nu heel recent de Verborgen Vesting, onder Hof van Asselbergs. Smoelenboek Omdat de gidsen elkaar als groep zelden zien, zijn er om de saamhorig heid te vergroten meermaals per jaar bijeenkomsten. 'Anders is het toch los zand. Daarom ook hebben we een smoelenboek. Zodat je kunt zien wie bij welke naam hoort. En nieuwsbrieven. Om het contact te verstevigen.' Wel ploffen de gidsen elke dag na afloop van hun werk in een van de monumenten neer in de gidsenruimte. Op de hoek met de St. Annastraat heeft de organisatie een eigen plekje in het Stadhuis. 'Om hun verhaal te doen.' De organisatie werkt zonder subsidie, de entree van de monumenten vloeit in de kas. Zo kan de stichting zichzelf bedruipen. Het aantal mensen dat wil gidsen, is volgens voorzitter Segers redelijk constant door de jaren heen. 'We hebben redelijk wat aanwas maar er vallen onder meer door leeftijd ook mensen af. Laatst meldde zich een knul van 27 uit Halsteren om gids te worden. Ik vroeg hem: wat boeit je dan in dit vrijwilligerswerk, waarom wil je dit doen? Hij antwoordde dat hij in de ict zit. Dat werk is allemaal rechttoe rechtaan. En dat hij een tegenwicht zocht in zijn vrije tijd, voor de balans.' Maar het merendeel van de vrijwilligers is toch wel wat ouder. Die Stadsgidsen doen, als er geen corona is, in het zomerseizoen dagelijks de Gertrudiskerk, de Peperbus, Gevangenpoort, oude Stadhuis en de Synagoge aan de Koepelstraat. Allemaal topmonumenten. 'We hebben gemiddeld zo'n 25.000 bezoekers per jaar die naar de monumenten komen en meedoen aan onze wandelingen.' Dat bezoekersaantal kreeg in 2019 een flinke oppepper doordat de entree van de Gertrudiskerk gratis werd. Maar vooral doordat de ingang van dat gebouw voortaan gewoon aan de kant van de Grote Markt is. Onderin de Peperbus is door de gemeente, eigenaar van het gebouw, een tocht- portaal gemaakt, naar een ontwerp van Ro Ad Architecten. Voorgaande jaren konden bezoekers via de Kerk straat naar binnen, maar die ingang zit te verstopt voor wie de stad en de kerk niet kent. 'We hadden vorig jaar zomaar 5000 a 6000 bezoekers meer.' Historie De Stadsgidsen 25. Een feestje is er dit najaar. Omdat maatregelen vanwege corona de geplande activiteiten van dit voorjaar verhinderden. Toch wordt er al veel langer in Bergen op Zoom gegidst in de monumenten. Voormalig voorzitter Frans van der Steen en Marianne Siewe doken in de historie van het gidsen. Hun complete verhaal vol wetenswaardigheden is vanaf nu te lezen op de website van de Geschiedkundige Kring: www.geschiedkundigekringboz.nl Het gidsen begon in de Gertrudis- kerk nadat in 1987 de jarenlange restauratie was afgerond. Bergen op Zoom vierde dat uitbundig in dat jaar. Want ook het Markiezenhof kwam gereed. Er was zelfs koninklijk bezoek. Wijlen Leo Stoffels wist toen al een flink aantal vrijwilligers te verzamelen. 'In 1987 was de Sint Gertrudiskerk, na de desastreuze brand van 1972, weer gebruiksklaar. De Bergenaren wilden natuurlijk graag met eigen ogen zien wat er van de restauratie geworden Een van de eerste wandelingen met stadsgids. 6 WATERSCHANS Mo.3 SEPTEMBER 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 6