was en daarom werd besloten er rondleidingen te gaan verzorgen. Leo Stoffels, medewerker van de gemeente, wist 28 vrijwilligers te verzamelen, die in de zomer les kregen van restauratie-architect Kees Booy en historicus/gemeentearchivaris Willem van Ham. Zij werden de eerste gidsen en hun rondleidingen waren een groot succes', vertellen Van der Steen en Siewe. Het enthousiasme onder Bergenaren voor een rondleiding door de kerk was groot in die eerste jaren. Een van die gidsen van het eerste uur is Robert Guinée. Nog altijd is hij bijna elke week in de kerk te vinden. Om vol enthousiasme te vertellen over dit monument. Gedrocht Hij vraagt bezoekers wat ze vinden van de kerk. En de meesten zeggen dat ze het toch wel prachtig vinden. 'Ik zeg dan dat het een gedrocht is, maar tegelijk een van de fascinerendste kerkgebouwen in Europa. Als je dit gebouw goed kunt 'lezen' zie je de geschiedenis van de stad.' Zoals de verwoesting door de Fransen in 1747, de dramatische brand van 1972 tijdens de restauratiewerkzaamheden. Die brand veranderde het uiterlijk van de kerk dramatisch, het platte dak getuigt nog altijd van dit drama. Elders in deze uitgave van deze Waterschans maakt u nader kennis met hem en zijn bijzondere band met de kerk. Toen het nieuwtje er na de eerste jaren af was, liep het aantal bezoekers aan de Gertrudiskerk langzaam terug. Maar onder impuls van toenmalig wethouder Letty Demmers die Bergen op Zoom toeristisch op de kaart wilde zetten, ontstond in 1995 SBM als organisatie van gidsen, zo vertellen Van der Steen en Siewe in hun korte geschiedenis van de gidsen in de stad. 'Nog steeds werd de kar getrokken door Leo Stoffels, hij werd dan ook de eerste voorzitter van SBM. Hij was dagelijks te vinden in een ruimte in het torentje van het Markiezenhof, achter een bureau, bedolven onder stapels papieren. Daar werd de bezetting met gidsen, gedurende aanvankelijk drie dagen in de week, in de Gertrudiskerk, het Stadhuis, de eerste etage van de Gevangenpoort en de Synagoge geregeld. De gidsen haalden in dat kantoortje zelf hun rooster op. Later bezorgde een van hen de roosters, per fiets, op de huisadressen.' In het begin deed iedereen van alles, tot het sjouwen met stoelen in de kerk toe De organisatie groeide volgens Siewe en Van der Steen in het tweede jaar al naar 75 vrijwilligers, van wie 54 daadwerkelijk gidsten. 'Van een geoliede organisatie was nog geen sprake. Iedereen deed van alles, tot het sjouwen met stoelen in de kerk toe, als er bijvoorbeeld een concert kwam.' Niet alleen de Gertrudiskerk ging open voor een bezoekje, maar gaande weg ook de overige monumenten. De beklimming van de Peperbus, de kerktoren van de kerk, overigens pas in 2003. De trap was eerder niet geschikt voor de inspannende beklimming. Actie De gidsen schuwden het niet zo af en toe zelf werkzaamheden uit te voeren als dat zo te pas kwam. Of op bescheiden wijze actie te voeren, zoals rondom de Synagoge. Waar na lang aandringen het pleintje ernaast Mozes de Hesplein werd gedoopt, als eerbetoon aan de laatste voorzanger van de synagoge. En over die synagoge: die was in '95 in slechte staat toen SBM begon. Restauratie was hard nodig om het gebouw voor bezoek te kunnen ontsluiten. Onder de gidsen van toen bleek een aantal bekwame vaklieden te zitten. Zij deden veel van het werk, zodat in 1998 het grondig gerestaureerde gebouw de deuren kon openen. En ook durven de gidsen rustig vast te stellen dat het historische Stadhuis gewoon een heel saai gebouw is, zoals gids Truus Hendrickx elders in deze uitgave vaststelt. 'We zijn in overleg met de gemeente om een bezoek interessanter te maken, het is geen mooi verzorgd gebouw.' En dat dat wel degelijk het verschil kan maken, weet ze uit de ervaring met de Gevangenpoort. 'Na de recente restauratie is het aantal bezoekers flink toegenomen.' STADSGIDSEN Stadsgidsen Bergen op Zoom: De wapenfeiten BtngCii l>p Z««t Opgericht op 12 april 1995 Eerste voorzitter: Leo Stoffels Aantal voorzitters vanaf 1995 tot nu: zeven Huidig voorzitter: Ad Segers Actieve gidsen: 87 Bezoekers 2019: 30.000 Nestorgidsen: drie Activiteiten van de gidsen: Negen verschillende stadswandelingen Twee pop-up wandelingen Rondleidingen in vijf monumenten: Synagoge; oude Stadhuis; Gevangenpoort; St.Gertrudiskerk met toren de Peperbus, De Grebbe Rondleidingen in/op alle vestingwerken zoals: fort De Roovere; Waterschans; Ravelijn; Hof van Asselbergs (Verborgen Vesting) WATERSCHANS Mo.3 SEPTEMBER 2020 7

De Waterschans | 2020 | | pagina 7