EEN MONUMENT VOOR HET GESLACHT VAN GLYMES en hoop dat er in Dülmen in Duitsland in het archief van de familie van Croy, bevriend met Maria van Lannoy, het nodige te vinden zal zijn.' U heeft ook meegewerkt aan het boek over hem dat eind november is verschenen. 'Ja, goed te ervaren dat een nieuwe generatie zoveel interesse heeft voor Jan IV. Het is gelukkig een teken dat het enthousiasme in Bergen op Zoom voor de historie van de stad tegenwoordig zoveel groter is dan een jaar of veertig geleden. Kijk naar de activiteiten van de Vrienden van de West-Brabantse waterlinie. Of naar de inzet van de SBM, nu de Bergse Stadsgidsen, die stadswandelingen organiseert en het bezoek aan de monumenten begeleidt.' Zit er voor uzelf nog een promotie over dit onderwerp in? 'Ik ben wel bezig geweest met een proefschrift over Jan IV. Maar het is me vanwege mijn gezin, werk en andere bezigheden niet gelukt om dat af te ronden. Op mijn leeftijd, ik ben nu 84, zie ik dat er ook niet meer van komen.' De stoffelijke resten van Jan IV zijn sinds zijn begrafenis in 1567 regelmatig verplaatst. In 1829 werd de kist met daarin ook de overblijfselen van elf Heren en Vrouwen van Bergen op Zoom en een kind herbegraven in de rooms-katholieke kerk van de H. Maagd Maria. Toen die kerk eind jaren tachtig werd herbestemd tot stadsschouwburg, bepleitte het comité Veertig Plus een herbegrafenis in de tegenoverliggende Gertrudiskerk, tot dan in gebruik bij de protestantse gemeente in de stad. Die herbegrafenis op 2 september 1988 had nogal wat voeten in aarde. Er moest een wichelroedeloper aan te pas komen om de gammele eiken kist met een loden binnenbekleding onder het hoogaltaar terug te vinden. Vanwege de nieuwe bijzetting zijn de beenderen overgeplaatst in een dubbele zinken kist. Ook werden vier vloertegels uit de Maagdkerk met daarop afbeeldingen van de vier evangelisten in de kist gelegd. In alle stilte is de kist op 2 september 1988 en petit comité - onder wie burgemeester drs. Pieter Zevenbergen - overgebracht naar de andere kant van de Grote Markt. Daar heeft pastor Lou Verhaegen het open graf en de kist gezegend met de wijwaterkwast. De nieuwe rustplaats in het oostelijk deel van de Gertrudis, dat nu de Sacramentskapel heet, is de zesde grafkelder voor wat oud archivaris Willem van Ham het 'rusteloos gebeente' noemt. Die plek wordt gemarkeerd door een monument van beeldend kunstenaar Jacques van der Smissen uit Lepel straat, gemaakt naar een ontwerp van Nic. Grosfeld. Het monument, duidelijk herkenbaar aan de adelaars figuur, is van warm witte kalksteen uit een groeve in Bourgondië. Symbolisch voor de band van het geslacht Van Glymes met hun lands heer in het Bourgondisch-Habsburgse tijdperk. De schuin afgehakte boven kant van de zuil symboliseert het onverwachte einde van het geslacht Van Glymes door de dood van Jan IV. Ook het familiewapen, omgeven door de keten van het Gulden Vlies en het symbool van de familiepatroon, de evangelist Johannes, in de vorm van de adelaar zijn op het monument terug te vinden. Veertig Plus Bergen op Zoom schonk ook de bijbehorende plaquette, vervaardigd uit lexan door plasticgigant GEP, nu Sabic. Inzegening van de kist bij herbegrafenis in 1988. foto Serré 10 WATERSCHANS Mo.4 DECEMBER 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 10