'Kloek boek' schenkt Jan IV de aandacht die hij verdient door Jan van de Kasteele 'Het is allemaal mijn schuld'. Het grapje van stadshistoricus Yolande Kortlever is snel gemaakt, tijdens de presentatie van Jan IV, Leven en nalatenschap van een (onfortuinlijk markies. En toch is wat ze op die zaterdag 28 november zegt helemaal waar. Een klusje voor historicus Joey Spijkers, die als vrijwilliger in 2015 aanklopte om werk bij het Markiezenhof, toen nog museum en archief, leidt in 2020 tot een studie van 528 pagina's over de markies Jan IV (1528-1567). Hij hoorde in zijn tijd tot de top van de Nederlandse adel, maar werd in de eeuwen erna zo goed als vergeten. Of op zijn minst niet zo gewaardeerd als hij verdiende. Wat Kortlever in 2015 voor Spijkers heeft is een inventaris. Een lijst van 200 pagina's. Een opsomming van bezittingen van Jan IV. Zoals alleen al 68 tapijten. Maar lastig toegankelijk, want in 16e-eeuws Frans geschreven. En niet zomaar een lijst. Nee, dit is wat in opdracht van de Spaanse koning wordt verkocht. Omdat de Bergse markies in ongenade is gevallen. Postuum wordt hem alles afgepakt. En te gelde gemaakt. Prachtige bron Kortlever heeft het document al jaren, maar haar mankeert de tijd om er grondig in te duiken. Vrijwilliger Spijkers, net afgestudeerd als historicus, heeft dat wel. Maanden is hij bezig om de lijst naar het heden te halen. En hij vertaalt 'm en passant ook nog in het Nederlands. 'Zo hadden we een prachtige bron over bezittingen van Jan IV. En dat smaakte naar meer.' In het Markiezenhof is op dat moment ook werkzaam kunsthistoricus Bart van Eekelen. Nog ietsje jonger dan Spijkers. 'Ik heb die twee jonge honden aan elkaar gekoppeld.' Wijlen Willem van Ham met zijn encyclopedi sche kennis van Bergen op Zoom en ver daarbuiten wordt erbij betrokken. En het idee voor een bundel ontstaat. Met artikelen over het leven van Jan IV. In de volle breedte. 'De artikelen werden alleen iets uitgebreider dan gedacht.' Elf auteurs zijn er uiteindelijk. Met als eerste idee dat ze elk 25 pagina's leveren. Al snel is duidelijk dat het meer wordt. Veel meer, blijkt uiteindelijk. Tot de omvang zoals het boek nu is gepubliceerd. 'Wat we nu hebben is een prachtig boek, dat recht doet aan deze onfortuinlijke markies.' De twee jonge wetenschappers gaan vol voor het project en krijgen van Koert Damveld, voorzitter van de Geschiedkundige Kring, alle lof voor hun prestatie. 'Het resultaat is de moeite waard, het is een kloek boek.' Doodsoorzaak 'We hebben de bestaande kennis over Jan IV verrijkt, we onthullen de ware doodsoorzaak, dat springt wel het meest in het oog', zegt Bart van Eekelen over de studie. En Joey Spijkers benadrukt vooral de rol van Nic Grosfeld. 'Hij was al met onderzoek naar Jan IV bezig toen wij nog geboren moesten worden. Hij weet meer over Jan IV dan wie ook.' Grosfeld is heel blij met het boek, maakt hij duidelijk bij de presentatie. ,,Filips II wilde iedereen monddood maken, maar Jan IV was een ongelooflijke doorzetter als het om zijn belangen ging." Voor de adel stond er meer op het spel dan alleen de opkomst van de protestanten. Ze vreesden immers ook dat hun rol uitgespeeld zou raken door toedoen van de Spaanse vorst. Willem van Ham overleed eerder dit jaar. Het boek is aan hem opgedragen. Zichtbaar verguld toont Nic^rosfeld het^ieuwe bjsk^ïei'zijn' Jan iV- Ook voor Joey Spijkers (links) en Bart van Eekelen, de samenstellers van de bundel, een zeer gedenkwaardig moment. Foto Jan van de Kasteele WATERSCHANS Mo.4 DECEMBER 2020 11

De Waterschans | 2020 | | pagina 11