Herman vooraf over zijn plannen heeft gesproken weg geradeerd of uitgeknipt. Uit een brief die Herman bijna twee jaar later uit het concentra tiekamp aan zijn vader schreef, wordt duidelijk dat Herman Sr. in het complot zat: 'Ik herinner me die mooie dagen, kort voor mijn vertrek. Onze wandelingen, onze gesprekken.' 8 De brief waarin Herman zijn familie inlicht over zijn vlucht heeft geen datum of aanhef en begint met de woorden: 'Wanneer gij dezen brief zult ontvangen ben ik reeds veilig en wel op de plaats van bestemming. Met mij is Michel en eenige anderen meegegaan.' Michel Lacor was een violist die in de Schoolstraat woonde, en blijkbaar nog enige tijd twijfelde of hij wel mee zou gaan. Michel had een oogje op Annie, de jongere zus van Herman, en arrangeerde een gesprek met haar. Als zij ook wat in hem zag, zou hij thuisblijven. De gevoelens waren niet wederzijds, wat Michel deed besluiten toch maar met de Engelandvaarders mee te gaan. 9 Ruim een jaar later, toen Herman en Michel al zeven maanden in Oranien- burg gevangen zaten, had Michel zijn hoop op Annie nog steeds niet laten varen, zo is te lezen in een brief uit het concentratiekamp van Herman: 'Het spijt me zo zeer voor hem dat hij nog steeds op Annie rekent, terwijl zij, zoals jullie mij geschreven hebben, een verhouding heeft met Het zou misschien het beste zijn dat hij dat zou vernemen, anders zou hij later een grote teleurstelling ervaren.' 10 Lang voorbereid Van de 'anderen' van het groepje is alleen bekend dat de in Lochem geboren Bob Beaudoux met Herman en Michel meeging. Bob woonde in Tholen maar had in Bergen op Zoom op de HBS gezeten, waar hij waar schijnlijk Herman heeft leren kennen. Er is ook een notitie in het bekende oorlogsdagboek van de Bergse M. van Dierendonk die bevestigt dat hij er bij was. 11 Bob Beaudoux had al een vergeefse poging ondernomen om via de Noordzee Engeland te bereiken, en hij wilde het nogmaals via Zwitserland proberen. Ook het boekje De geschiedenis van het verzet in het Markiezaat van Bergen op Zoom, kort na de oorlog geschreven door de verzetsleiders A. Juten en J. Sloff, bevestigt dat Herman, Michel en Bob gedrieën vertrokken. 13 Uit documentatie die later in dit artikel nog aan de orde komt valt af te leiden dat de groep op enig moment uit zeven verzetsmensen heeft bestaan. De fabrieken van De Holland a< het plein tussen de fabrieksha oorlog het woonhuis van de fa Je Havendijk in 1925. Het huisje op i was van 1928 tot kort na de ie Damveld. Foto AVIODROME Lelystad. Herman Damveld op ongeveer achttienjarige leeftijd. Foto collectie auteur. Herman Damveld (in het midden, schuin achter zijn moeder) op eerste paasdag 1940, kort voor de inval van de Duitsers in Nederland. Foto collectie Herman Damveld te Berkel en Rodenrijs. WATERSCHANS Mo.4 DECEMBER 2020 13

De Waterschans | 2020 | | pagina 13