mogelijkheid zich door zijn naasten te laten ondersteunen, wat ook tot lastige verhoudingen tussen gevangenen onderling leidde. Net als bij de brieven registreerde Herman nauwkeurig welke pakketten hij ontving en op welke datum. Hij vroeg de zendingen stevig te verpakken en de inhoud op de doos te schrijven. Pakketten werden soms weken tegengehouden, er werd uit gestolen of ze werden helemaal ontvreemd. Uit een brief van half mei 1943 valt af te leiden dat familie en vrienden wekelijks een pakket probeerden samen te stellen en op te sturen: 'dat ik sinds Pasen geen pakket meer ontvangen heb, heeft me zeer verwonderd. Als jullie elke week wat sturen zou ik toch al lang iets ontvan gen moeten hebben.' 45 Wekelijks een pakket samenstellen en opsturen moet kostbaar en moeilijk geweest zijn voor de familie, niet alleen vanwege de portokosten, maar ook omdat veel levensmiddelen vanwege de schaarste op de bon waren. Enkele weken na zijn verzuchting ontving hij twee pakketten en was daarvoor zeer dankbaar: 'Wat maakt het mij toch gelukkig dat jullie allemaal zo aan mij denken. Jullie kunnen niet geloven hoe dat alles mijn lot verlicht.' 46 Johan Loose De Bergse bakkerijdirecteur Johan Loose zou een belangrijke rol spelen in de communicatie van Herman met zijn thuisfront. Loose was enige tijd geïnterneerd in Sachsenhausen, maar Herman en Johan Loose hebben elkaar daar niet ontmoet. Dit vereist enige uitleg. Omdat op 3 augustus 1941 op de stencilmachine van Bakkerij Loose in Bergen op Zoom een protestbrief van de Nederlandse bisschoppen tegen de Jodendeportaties was vermenigvuldigd, werd directeur Johan Loose door de Sicherheitsdienst opgepakt. Het bedrijf werd door de bezetter onteigend en Loose, die al in de vijftig was, werd gevangengezet in Breda. Op 15 decem ber werd hij overgeplaatst naar kamp Amersfoort en van daar op transport gesteld naar Sachsenhausen, waar hij begin januari 1942 aankwam. Als een van de weinigen slaagde hij erin weer vrij te komen. Hij werd op 3 april ontslagen en kwam op 6 april in Bergen op Zoom terug. 47 Hoe hij dat voor elkaar heeft gekregen, is altijd geheim gebleven, maar Hans Steinhage vermoedde een combinatie van geld en contacten in Den Haag. 48 Kort na zijn aankomst in Sachsen- hausen in januari 1942 ontmoette Johan Loose zijn achterneef Arnold ('Noud') van Lierop, een Steenbergse priester die als redacteur van het antinazistische tijdschrift Katholieke Wereldpost een jaar eerder te Breda was opgepakt. 49 Van Lierop wilde zijn familielid aan extra eten helpen, want de rantsoenen waren uiterst karig. Arnold wendde zich tot Hans Steinhage, die op dat moment in de kampkeuken werkte en bracht Johan Loose en Hans Steinhage met elkaar in contact. Johan Loose was Hans zeer dankbaar en schreef hem toen hij weer thuis in Bergen op Zoom was: 'Als je de oorlog overleeft en geen werk kunt vinden, dan kun je bij mij aankloppen in Bergen op Zoom.' Dit zou ook daad werkelijk gebeuren: Hans ging na de oorlog bij Johan Loose werken en trouwde zelfs met zijn dochter. 50 Toen Herman begin 1943 in het Heinkel-kamp Hans Steinhage ontmoette heeft hij van hem vernomen dat stadgenoot Johan Loose negen maanden in het hoofdkamp heeft doorgebracht. Er was dus iemand in Bergen op Zoom die de verschrikkingen van het regime van Oranienburg kende en Herman wilde dat vader Damveld daar kennis van ging nemen. Op 2 mei 1943 schrijft hij: 'Vader, vergeet niet persoonlijk de groeten van mij aan de fabrikant Loose uit onze stad te doen. Die zal Het ouderlijk huis aan de Havendijk in augustus 1943. Hermans zus Annie staat met haar verloofde voor de deur. Herman had kort daarvoor laten weten dat zijn vriend Michel nog steeds hopeloos verliefd was op haar. Foto collectie Herman Damveld te Berkel en Rodenrijs. WATERSCHANS Mo.4 DECEMBER 2020 17

De Waterschans | 2020 | | pagina 17