je ook veel kunnen vertellen.' 51 De urgentie was blijkbaar groot, want in zijn volgende brief, twee weken later, schrijft hij: 'Heeft vader Loose al mijn groeten gebracht?' 52 Ondertussen lijkt de vriendschap tussen Herman en Hans ertoe geleid te hebben dat ook Herman op wat extra eten uit de keuken kon rekenen. Dat is in een brief van 18 juli tussen de regels door te lezen in de mededeling: 'Groet vooral en de heer Loose. Loose kan zich Hans zeker herinneren, nu mijn beste vriend.' 53 In een brief, gedateerd 15 augustus, maakte hij zich zorgen over het bericht dat een familielid omging met iemand met nationaalsocialistische sympathieën. Hij vond dat moeilijk te accepteren: 'Vergeet niet dat ik in het concentratie kamp ben', direct gevolgd door de vraag: 'Heeft Loose al wat verteld?' Herman was er zeer op gebrand dat ze thuis zouden weten dat de omstandigheden veel ernstiger waren dan hij in zijn gedwongen beknopte correspondentie kon laten weten. Omdat Loose zelf zo goed wist hoe beroerd het leven in Oranienburg was, stuurde hij Herman af en toe lekker nijen. Herman liet weten over het pakket dat hij op 12 september ontving: 'Heerlijk smaakte Looses cake. Groet hem hartelijk, ook namens Hans.' 54 En met Kerstmis had Loose zich evenmin onbetuigd gelaten: 'Bedank de heer Loose allerhartelijkst voor kerstkransjes, boter, suiker, enz. Heb geen woorden voor gevoelens van mijn dankbaarheid. Was zeer geroerd door zoveel medeleven met mijn lot.' 55 Waarschijnlijk was Johan Loose eind 1943 op zoek naar informatie over zijn Steenbergse familielid Arnold van Lierop, en het lijkt erop dat hij Herman heeft gevraagd hem te helpen. In dezelfde brief waarin Herman bedankt voor de kerstkransjes schrijft hij: 'Zeg de heer Loose dat ik Arnold geschreven heb.' Arnold is kort nadat Loose was vrijgelaten, in het voorjaar van 1942, met vijf andere priesters overgeplaatst van Sachsen- hausen naar Dachau. Daar werden alle priesters vanuit diverse concentratie kampen in opdracht van de SS samengebracht en tewerkgesteld in de Heilkrautergarten. 56 Ondanks de idyllisch klinkende naam betrof het zeer zware slavenarbeid op het land, waarbij dagelijks mensen het leven lieten. Arnold was al op 27 november 1942 bezweken, maar blijkbaar had dat bericht een jaar later Johan Loose nog niet bereikt. 57 Vriendschap Het spreekt voor zich dat goede, vriendschappelijke banden met medegevangenen belangrijk waren onder de zware en mensonterende omstandigheden in het concentratie kamp. Informatie-uitwisseling en wederzijdse fysieke en morele onder steuning konden de overlevingskan sen verbeteren. In zijn brieven noemt Herman zijn Nederlandse vrienden in het kamp dikwijls. Dat doet hij door de groeten over te laten brengen aan de familie van deze vrienden in Nederland. Daarbij gebruikt hij familienamen (Lacor, Beaudoux), maar kiest soms voor meer bedekte termen: 'Groet vrienden, uit Klooster- zande, Eindhoven, Den Haag.' 58 Voor het thuisfront waren deze hints blijkbaar voldoende om te weten wie het betrof. Iedereen in het kamp wist dat de nazi's post van gevangenen willekeurig saboteerden. In brieven naar huis probeerden gevangenen daarom zo veel mogelijk informatie over lotgenoten mee te geven, in de hoop dat die met hun familie in Nederland gedeeld werd. Het is ook via een brief van een kampgenoot aan diens ouders in Eindhoven, dat de familie van Herman later zou vernemen dat Herman was overleden. De foto die Herman 'heel veel vreugde' bracht. De hele familie aan de dis in 1943 bij de bruiloft van zijn zus Ali. Zijn jongere broer Fons (of Alfons, links staande) paste inmiddels in het kostuum van Herman. Foto collectie Herman Damveld te Berkel en Rodenrijs. 18 WATERSCHANS Mo.4 DECEMBER 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 18