Herman uit B.o.Z. heeft hetzelfde gehad als je vriendin Ria. Vergeten jullie vooral niet de familie Damveld te schrijven.' Wie Ria was, is niet bekend, maar de lezer wist ongetwij feld dat zij bij een bombardement was omgekomen en kende daarmee dus ook het lot van Herman. De brief van Wim is overgeleverd bij het bundeltje brieven van Herman, dus vermoede lijk heeft de familie Kock de post van hun zoon ter informatie doorgestuurd naar de ouders van Herman. 77 De officiële mededeling van zijn overlijden ontvangen vader en moeder Damveld pas veel later. De rouwkaart die zij op 24 mei versturen, begint met de woorden: 'Heden ontvingen wij uit Oranienburg (bij Berlijn) de droeve tijding, dat door een noodlottig ongeval omstreeks Pasen is overleden Wat voor ongeval het betrof en de precieze overlijdens datum worden zelfs niet meegedeeld. De familie kan in de buurt van de Nederlands-Duitse grens de persoonlijke bezittingen van de overledene ophalen. Damveld Sr. treft in het pakket de bebloede kleding van zijn zoon aan, die hij op de terugweg naar huis uit de trein werpt. 78 Dodenmarsen Na het bombardement is de vliegtuig productie bij Heinkel Oranienburg ingestort. Begin 1945 kwamen de Russische troepen hoorbaar steeds dichterbij. Omdat de aanvoer van levensmiddelen naar het kamp daardoor moeilijk werd, was er bijna geen eten meer voor de gevangenen. Hans Steinhage herinnert zich van de laatste maanden in Oranienburg: 'Veel mensen waren tot skeletten vermagerd en konden zich amper staande houden. Ziektes heersten, oedeem was overal. Het was een inferno van ellende en doelloosheid. Het kamp was vol met spookachtige, dolende geraamten met een blik op oneindig.' 79 De laatste dagen voor het kamp ontruimd werd waren er dag en nacht bombardementen. Velen vreesden na jarenlang het moordsysteem van de nazi's overleefd te hebben, alsnog het leven te verliezen. Op 21 april moest iedereen zich gereedmaken voor vertrek. 'Al na enkele kilometers knalden de eerste schoten achter ons, en we begrepen wat er gebeurde. Een dode werd in de greppel gedonderd. Dit geluid hoorden we, hoe langer we liepen, steeds vaker.' Dagenlang trokken tienduizenden gevangenen, sommigen blootsvoets, in noordelijke richting. Het aanvankelijke plan was de gevangenen naar de Oostzee te laten lopen, in te schepen richting Denemarken en onderweg de schepen tot zinken te brengen. Ze werden uiteindelijk gestopt door geallieerde of Russische troepen, waarna ze ■irs i.iw 11 A*™*, NrtOliS Afgeworpen bommen op de Heinkelfabriek, gefotografeerd vanuit een van de Amerikaanse bommenwerpers. De vliegtuigproductie in Oranienburg kwam nagenoeg tot stilstand, ten koste van honderden onschuldige mensenlevens. Foto: zie noot 74. De familie Damveld bijeen kort na de oorlog. Herman is er niet meer, maar de uit gevangenschap teruggekeerde Michel Lacor (geheel links) lijkt zijn plaats te hebben ingenomen. Annie is de derde van rechts op de staande rij. Haar partner is afwezig. Foto collectie Herman Damveld te Berkel en Rodenrijs. WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2020 23

De Waterschans | 2020 | | pagina 23