Blij met uw reacties VAN DE HOOFDREDACTEUR 2 WATERSCHANS Mo.4 DECEMBER 2020 Tsja. We waren er even stil van. Dat kleine clubje enthousiastelingen dat zich sinds begin 2020 de redactie van dit geschiedkundig tijdschrift mag noemen. Het ene mailtje na het andere met complimenten plofte eind september en begin oktober in onze mail na het verschijnen van Waterschans 3 van dit jaar. ,,Een prachtexemplaar dat nu nog meer uitnodigt om te lezen", schreef bijvoorbeeld Rob. J. Snepvangers. ,,Het is een genoegen om te zien hoe verfijnd eigentijds deze nieuwe uitgave met nieuwe vormgeving op onze leestafel de aandacht trekt", kregen we van René Hendrickx te horen. We begonnen dit voorjaar aan een avontuur. Hoe maken we van de Waterschans een blad dat nog beter leesbaar is. Dat u, de lezer, aanspoort te lezen. Over de historie van ons mooie stadje. Maanden waren we bezig. Vergaderden ons suf. Bleven puntjes op de i zetten. En waren en zijn heel blij met de nieuwe vormgeving door Mirjam Drenth. Was het perfect? Welnee. Maar dat vergaf u ons. Want we kregen enorm veel bijval. En daar doen we het voor. Geloof dat maar. Zijn we er? Nee. Bepaald niet. We willen meer en beter. En ontdekken met vallen en opstaan hoe je een nog aantrekkelijker Waterschans maakt. We nemen u daarin mee. Bevalt het? Mail. Bevalt het niet? Nog meer reden om in de pen te klimmen. De Waterschans is niet van ons. Maar van de Geschiedkundige Kring. Wij allemaal samen. We zijn trots op wat we u in deze laatste Waterschans van 2020 kunnen presenteren. Alles noemen ga ik niet doen. Maar wel dat Koert Damveld op boeiende wijze het verhaal van zijn oom Herman vertelt, slachtoffer van de Tweede Wereldoorlog. Want Herman betaalde de hoogste prijs. Een verhaal dat nog nooit is verteld. Een ontroerende familiegeschiedenis die Damveld helemaal heeft uitgeplozen. Ik heb het in een adem uitgelezen. Maar we hebben ook gepraat met historicus Nic. Grosfeld. Oud-voorzitter van de Geschiedkundige Kring. De man die bijna een leven lang onderzoek deed naar Jan IV, de miskende Bergse markies die nooit een held werd en zelfs vergeten raakte in de geschiedenis. Grosfeld reisde zelfs langs dezelfde route naar Spanje als Jan IV. Over Jan IV verscheen op 28 november een omvangrijke studie met als aanjagers Joey Spijkers en Bart van Eekelen. Die studie is het ledengeschenk van dit jaar. Het boek en het gesprek met Grosfeld in deze Waterschans zijn alletwee meer dan de moeite waard. Jan van de Kasteele

De Waterschans | 2020 | | pagina 2