en de Zuid-Hollandse eilanden worden ernstig getroffen. Dat de storm zo zwaar zou zijn en zo lang zou aanhouden, heeft men niet voorzien. Sterker nog, de weersvoorspellingen in de kranten spreken slechts van krachtige, af en toe harde wind. Het nieuws van 18.00 uur waarschuwt wel voor gevaarlijk hoogwater (springvloed), maar dit komt wel vaker voor. Dat het anders zal verlopen, weten we nu. Weervisserij Een tentoonstelling over water in Bergen op Zoom kan natuurlijk niet zonder de weervisserij. Door de verzanding van de haven worden nieuwe kansen gevonden. Het ondiepe water blijkt uitstekend geschikt voor de vangst van op ansjovis, hier sinds de zeventiende eeuw uitgevoerd met zogeheten weren. Een weer bestaat uit eiken takken die in een V-vorm op een slik in de Oosterschelde worden ingeplant. De punt van de V is altijd naar het diepere water gericht en hierin maakt men een deurtje van vlechtwerk. De benen van de V zijn soms wel meer dan een kilometer lang. Foto's, film en objecten van nu en vroeger geven een beeld van deze weervisserij. Zeewier en vissenleer Net als bij zoet water, kun je met zout water nog meer dan vissen, zwemmen, varen en genieten. In de zee groeit zeewier, waarmee je textiel kunt verven. En je kunt er garen van spinnen. Deze nieuwe technieken worden in de tentoonstelling met voorbeelden getoond. Naast het looien van huiden van zoogdieren, kunnen Gedeelte uit een schilderij van Jan Baartmans Havengezicht van Bergen op Zoom. Oude haven gezien vanaf de Ham. Jan Baartmans 1898 - 1968, Bergen op Zoom. Collectie Museum Markiezenhof Deze spreeuwpot heeft bijna 450 jaar onder de slikken van Hildernisse gelegen, waar ooit dus het dorp Hildernisse stond. De naam Hildernisse is een samenstelling van de woorden hil, dat hoger gelegen land in een lager gebied betekent, en nisse, dat in Middelnederlands voor landtong staat. Het dorp lag dus helaas niet hoog genoeg, zo bleek tijdens de Alleheiligenvloed in 1570. Met een spreeuwpot werden jonge spreeuwen gevangen die als lekkernij in pasteien en soep werden bereid. Deze spreeuwpot is in 1990 gevonden door Bruno Janson. Spreeuwpot uit het verdronken dorp Hildernisse, ca. 1550, aardewerk, Bruikleen Museum Den Aanwas WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2020 31

De Waterschans | 2020 | | pagina 31