KOELE WATEREN Schatten uit het Rijks ook vissenhuiden gelooid worden. Deze worden doorgaans weggegooid maar zijn heel goed tot leer te verwerken. Dit is zo sterk, dat je er zelfs een kruk van kunt maken. Dit wisten ze ook al in 1666: na het ontleden van de potvis werden de diverse onderdelen zoals de huid, botten en baleinen verkocht. Van de huid kunnen onder andere schoenveters, pantoffels en koffers gemaakt worden. Van de botten kunnen handwerkslieden allerlei kunstwerken maken en de baleinen zijn goed te gebruiken als vishengels. Het spek van de potvis werd meestal uitgeperst om er traanolie van te winnen, een ingrediënt voor zeep. Luisterpunten De hele tentoonstelling door zijn er luisterpunten: Jenny Reynaerts van het Rijksmuseum geeft uitleg bij een aantal schilderijen van het Rijksmuseum en diverse Bergenaren gaan dieper in de op schilderijen en objecten uit de eigen collectie. Kinderen horen toepasselijke liedjes en verhalen bij de schilderijen. Ook is er een speurtocht uitgezet. Verder in het museum Tot zover de Koele Wateren. Maar ook elders in het museum is veel te zien. Een groot deel van de eerste etage heeft een metamorfose ondergaan en is helemaal ingericht volgens het nieuwe beleid: Publiek Geheim - Geheim Publiek. Een geheimzinnige opstelling die de zinnen prikkelt en uitnodigt om op reis te gaan in het museum en daarbuiten. In de Blauwe Zaal (die nu echt blauw is) worden bezoekers ontvangen door een imposante Zeeridder. Hij bewaakt de verhalen en geheimen van onze streek, de Brabantse Wal. De geheimen van de kanunnik worden prijsgegeven op de geheimengalerij. Door het opzetten van een speciale bril kunt u zijn verborgen gedachten lezen; wie weet, geeft ook de bezoeker geheimen prijs? Het geheime familieverhaal van markiezin Marie Anne van Arenberg komt tot leven in de stijlkamers. Durft u daar binnen te stappen? Karin Rietbroek is conservator/senior medewerker collectiemanagement van museum Het Markiezenhof 10 november 2020 t/m 7 maart 2021 Bezoek graag vooraf reserveren, gezien het beperkt aantal bezoekers dat vanwege de Covid-19 maatregelen in het gebouw mag worden toegelaten. Informatie over de activiteiten rondom de tentoonstelling: www.markiezenhof.nl/koelewateren Herinrichting eerste etage open sinds 10 november 2020. Stijlkamers experience open rond de kerstvakantie. Jan Schotel en zijn vader schilderen beiden maritieme taferelen. Jan leert dan ook alle kneepjes van het vak van zijn vader. Jan is behalve schilder ook tekeninstructeur voor het Koninklijk Instituut voor de Marine in Medemblik. Hierdoor kan hij veel op en bij het water zijn. Het water en de zeilen zijn overtuigend weergegeven. Je kunt de zeilen bijna horen klapperen in de wind. Links is een vissersscheepje weergegeven waarmee ook de weervissers uit Bergen op Zoom varen in de negentiende eeuw. Zeeuwse wateren bij Schouwen, 1826, olieverf op doek, bruikleen Rijksmuseum 32 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 32