Achterstallig spitwerk VERBASTERD Aan de dollemansrit die 2020 is komt binnenkort een eind. Het beruchte Covid-19 virus beheerst al maanden ons leven. Van mondkapjes tot gesloten cafés, van bezoekverboden tot ic-doden, van Teams-overleggen tot afgelaste evenementen. Ook Bergen op Zoom ontkomt er niet aan. Vanaf oktober kleurt deze stad weer dieprood op de landelijke coronakaart. Zelfs 't Bleekveldje bleef daarom op 11-11 om elf over elf 's avonds leeg. Van dit rottige virus zijn we niet zomaar af. Al bieden vaccins en sneltests wel perspectief. Zoals het Focus-akkoord dat moet doen voor de gemeentefinanciën. Uitgedokterd door twee oliemannetjes tijdens de eerste coronagolf. Met beeldschermhulp van de twaalf fracties in de gemeenteraad. Uitgevoerd door een zakenkabinet van vijf wethouders, onder wie drie nieuwkomers 'van buiten'. Dit 'politiek neutrale' kwintet maakt voorlopig de dienst uit in ons oliedommetje aan de Binnenschelde. Hun voorstellen, geput uit raadsideetjes, vallen slecht. De stad was sinds tijden niet zo in rep en roer. 'Kaalslag dreigt', luidt een breed gedragen vrees. In de portemon nee van de burgers, voor evenementen in de cultuursector, binnen het ambtenarenkorps en in het gemeentelijk historisch erfgoed. De criticasters missen een visie, een onderbouwing van het waarom. 'Doen we medio volgend jaar wel. Eerst de begroting voor 2021 en 2022 sluitend zien te krijgen', pareren B en W. Of sommige van hun impopulaire maatregelen alsnog vervallen, laat zich op het moment van schrijven, begin december, niet voorspellen. Los daarvan: de hamvraag achter dit spektakel is natuurlijk: 'Hoe heeft het zover kunnen komen, dat een stadje als Bergen op Zoom een schuldenlast van 300 miljoen euro heeft?' De geschiedenis vanaf de gemeentelijke herindeling in 1997 terug draaien gaat niet. Lering trekken uit de nasleep van dit verstandshuwelijk tussen Halsteren en Bergen op Zoom echter wel. Via een onderzoek naar de oorzaken van de huidige financiële ellende bijvoorbeeld. De politiek wil er tot nu toe helaas niet aan. 16 maart 2022 zijn er immers verkiezingen voor een nieuwe gemeenteraad. Stel je voor dat er straks ouwe koeien als kadavers uit de kast vallen. Misschien een klus voor de nieuwe Facebook-community Red Bergen op Zoom? Dat collectief heeft tijd en kwaliteit genoeg in huis. De meeste hoofdrolspelers van na de herindeling leven nog. Getuigen zijn er te over. Documenten liggen op het stadskantoor voor het oprapen. Wat let deze reddingsbrigade om zelf moderne geschiedenis te schrijven? Onze lokale democratie schreeuwt immers om achterstallig spitwerk. Zodat de waarheid eindelijk recht wordt gedaan. Henk Boot WATERSCHANS Mo.4 DECEMBER 2020 33

De Waterschans | 2020 | | pagina 33