DOOR ERKENNING UNESCO HEEFT MEERWAARDE Bijzondere geschiedenis [Wïwainai! grote delen van Vlaanderen en Zeeland sporen van de Schelde aan. De Schelde stroomde eerst via Gent naar het noorden en later via Antwer pen, om pas vanaf 6.000 jaar geleden aanvankelijk langs de Oosterschelde, en vanaf de Middeleeuwen via de Westerschelde, in zee uit te monden. Waarschijnlijk heeft de Wal eerst westelijker gelegen dan nu en zich oostwaarts verplaatst tot de huidige locatie. In drogere periodes blies de wind vanuit het Scheldebekken en de destijds drooggevallen Noordzee zand naar het oosten, waardoor er een laag (dek)zand op de Wal kwam te liggen (Pleistoceen zand).' Artistieke impressie 'Aan het einde van de Ijstijden was er, circa 15.000 jaar geleden, nog één keer een koud tijdvak. Dat landschap is in de artistieke impressie afgebeeld. De Wal lag toen al op de huidige plek. Aan de voet zie je het verwilderde riviersysteem van de Schelde, die af en toe nog wat van de rand afknabbelde. je kunt het landschap van toen vergelijken met de toendra's van Scandinavië, Siberië en Canada nu. Het landschap westelijk van de Wal lag toen tien tot vijftien meter lager dan nu. Dus als je toen op het uitzichtpunt van de Rijzendeweg (negentien meter boven NAP) gestaan had, zou je De Schelde zien stromen in een vlakte die 30 tot 35 meter lager lag.' Zeespiegel stijgt 'Na de koudste periode van de laatste ijstijd, zo'n 20.000 jaar geleden, werd het warmer en smolten de ijskappen De afbeelding 'De Brabantse Wal 15.000 jaar geleden' heeft een plaats gekregen op het panoramabord dat boven aan de Rijzendeweg in Woensdrecht geplaatst is. Deze weg klimt tegen de Brabantse Wal en biedt een mooi vergezicht op de Kreekraksluizen, het Markiezaatsmeer, de Prins Karelpolder en Bergen op Zoom. Het bord is een initiatief van het Dorpsplatform Woensdrecht en gezamenlijk gefinancierd door stichting De Brabantse Wal, de gemeente Woensdrecht en het Geopark Schelde Delta dat in oprichting is. De bedoeling is dat de Brabantse Wal (en nog een deel van West-Brabant) samen met de provincie Zeeland en een deel van de Belgische provincies Oost-Vlaanderen en Antwerpen het predicaat Unesco Geopark krijgen. Geoparken vormen een wereldwijd netwerk van gebieden die zich onderscheiden door hun bijzondere geologische geschiedenis. 'In dit geval betreft het de geologische ontwikkeling van de Schelde Delta. Al was de term estuarium (trechtervormige riviermonding waarin zoet rivierwater en zout zeewater zich vermengen en getijden aanwezig zijn) wetenschappelijk gezien beter geweest,' zegt Walter Jonkers, projectleider bij de Provincie Zeeland. 'Maar de term Delta spreekt een breder publiek aan, ook door de bekendheid van de Deltawerken in het buitenland.' 'De erkenning door Unesco heeft een meerwaarde,' stelt Jonkers. 'Een geopark bestaat onder andere uit geosites. Dat zijn plaatsen met een bijzondere geologische geschiedenis, zoals de Brabantse Wal. Dat kan bezoekers trekken, waar ondernemers met bijvoorbeeld streekproducten op in kunnen haken. Verder worden educatie, onderzoek en duurzame ontwikkeling gestimuleerd. Een voorbeeld is klimaatonderzoek, dat voor onze laaggelegen landen van groot belang is. Tientallen organisaties waaronder overheden, musea, hoge scholen en universiteiten, culturele en natuurverenigingen ondersteunen de aanvraag. Volgend jaar bieden we Unesco een bidbook aan, waarna hopelijk snel erkenning volgt.' Voor meer informatie: www.scheldedelta.eu Links: Logo Unesco Geopark Schelde Delta (in oprichting). Begrenzing Unesco Geopark Schelde Delta (in oprichting). L Locatie panoramabord Rijzendeweg Woensdrecht. Kaart: Richard Gesell, BN/DeStem. WATERSCHANS Mo.4 DECEMBER 2020 37

De Waterschans | 2020 | | pagina 37