de mens in het landschap zichtbaar, zowel door het afgraven van het resterende veen als door de eerste aanleg van dijken en polders. Dat laatste was geven en nemen, wat blijkt uit de geschiedenis van de vele verdronken dorpen die in Zeeland en West-Brabant te vinden zijn.' Vanaf 1000 na Chr. werd de hand van de mens zichtbaar in het landschap Klimaatopwarming 'Omdat we in een laaggelegen kustge bied leven, is de klimaatopwarming voor ons van groot belang. Door invloed van de mens warmt het klimaat nu sneller op dan al van nature tienduizend jaar bezig is. Door het stijgen van de zeespiegel neemt de kans op overstromingen toe.' Kiden zegt dat het huidige Holoceen waarschijnlijk een periode is tussen twee Ijstijden in. 'Zeer waarschijnlijk wordt door de huidige opwarming het begin van een nieuwe Ijstijd wel uitgesteld, maar het is wetenschappelijk onzeker tot welke gevolgen de opwarming van de aarde allemaal leidt. Daarom kunnen we er beter maar wat tegen doen,' waarschuwt hij. Toendra Op de afbeelding van 15.000 jaar geleden is ook flora en fauna te zien. Daarvoor gaan we te rade op de Universiteit Utrecht bij Wim Hoek, fysisch geograaf en paleo-ecoloog met als expertise de interactie tussen klimaat, vegetatie en landschap. Hij is regelmatig op onderzoek in Scandinavië, Spitsbergen en Groenland 'De gevolgen van de huidige klimaatopwarming zijn daar al duidelijk te zien,' zegt hij. Ook met hem gaan we 150 eeuwen terug. 'Het landschap van toen leek sprekend op de huidige toendra in Groenland, met wilgenstruikjes, dwergberken, grassen en korstmos sen. Dat weten we op basis van analyses van plantenresten en fossiel stuifmeel (pollen) uit de ondergrond van de Brabantse Wal. De begroeiing was toen niet erg dicht, er kwamen ook zandverstuivingen voor.' Rendieren 'Over die toendra zwierven kuddes rendieren. Op de afbeelding is te zien hoe zo'n kudde rendieren de Schelde oversteekt; ze kunnen prima zwemmen. Het is goed mogelijk dat de rendieren gevolgd werden door prehistorische nomadische jagers en verzamelaars. In het noorden van Duitsland zijn massagraven van rendieren gevonden waarvan de beenderen met vuurstenen werktuigen bewerkt zijn (Hamburgcultuur). Het is best mogelijk dat zulke slachtpartijen ook langs de Schelde plaatsgevonden hebben. Sporen daarvan zullen weggespoeld zijn of liggen begraven onder het dikke pakket veen en zeeklei dat er later overheen kwam. We hebben nagedacht of we ook mammoeten op het plaatje moesten toevoegen, maar hebben die toch achterwege gelaten. Als er toen nog mammoeten waren, liepen ze waarschijnlijk op hun laatste benen.' Willem de Weert is docent bij de School voor Geschiedenis en voorzitter van Stichting De Brabantse Wal. WATERSCHANS Mo.4 DECEMBER 2020 39

De Waterschans | 2020 | | pagina 39