m DE BRABANTSE WAL IN EEN NOORS MUSEUM? BUITENGAATS Nationaal Museum Op een zonnige vakantiedag in Oslo bezoeken we Noorwegens trots, het Nationaal museum. Dit bezoek blijkt een schot in de roos. Met als kers op de taart een bijzondere verrassing in de vorm van een landschap, geschilderd door de in onze contreien zeker niet onbekende Johannes Schoeff. Het heeft er alles van weg, dat de schilder hier de Brabantse Wal heeft vastgelegd. In het 'oude' gebouw van het museum betreden we de zaal met Hollandse meesters. Hier hangt, tussen schilde rijen van beroemdheden als Jan van Goyen, Salomon van Ruijsdael en Hendrick Avercamp, een fraai landschap, in 1647 geschilderd door Johannes Schoeff. Van deze Johannes Schoeff (1608-??) weten we lang niet alles, maar wel dat hij vanaf 1655 tot zijn (vermoedelijke) overlijden in 1666 in Bergen op Zoom heeft gewoond. Tevoren woonde hij korte tijd in Antwerpen, Den Haag en Stabroek. Over Johannes Schoeff is in dit blad al enkele keren geschreven. Rochus van den Bergh gaf hierbij in 1994 de aftrap.1 Jan Peeters gaf hieraan in 2018 een royaal vervolg na zijn ontdekking dat Het Markiezenhof al enige tijd in bezit was van een fraai landschap van Schoeff.2 Johannes Schoeff en zijn familie Van Johannes Schoeff is (nog) niet bekend waar en wanneer hij is geboren. In 1660 verklaarde hij dat hij 52 jaar oud was, dus moet hij om- streeks 1608 zijn geboren. Vermoede lijk in Antwerpen of directe omge ving. Zijn vader was vrijwel zeker Pieter Schoeff, een uit Antwerpen afkomstige juwelier die ook enige jaren werkzaam was in Den Haag. De familienaam Schoeff komt in verschillende schrijfwijzen in de archieven voor: Schoeff, Schouff, Schouf, Schuijf en Schoof. Schilder Johannes signeerde zijn schilderijen met Schoef of Schoeff, maar tekende bij notariële akten in Bergen op Zoom soms ook met Johannes Schuijff. De familienaam Schouff (en Schoeff) kwam in Antwerpen bij kunstenaars, zilversmeden en juweliers in de zeventiende eeuw geregeld voor. De vader van de kunstschilder Schoeff was mogelijk de Antwerpse juwelier en makelaar Pieter Schooff (geboren in 1579, zoon van Jan Schooff). Later vestigde hij zich in Den Haag, maar hij bezat ook een hoeve in Stabroek waar hij met zijn gezin lange tijd woonde. De exacte geboortedatum van Johannes Schoeff is zoals gezegd niet Stad en land van Bergen op Zoom zijn vaak door kunstenaars vastgelegd. Die stadsgezichten en vastgelegde momenten uit de geschiedenis van onze stad en streek tref je in tal van musea en openbare verzamelingen, ook in het buitenland. Oud-archivaris Cees Vanwesenbeeck spoort ze op en beschrijft ze in deze rubriek. In aflevering 2: Een bijzonder landschap, aangetroffen in Oslo. Het Nationaal Museum voor Kunst, Architectuur en Design in Oslo is in 2003 voortgekomen uit een fusie van drie musea: het Noors Nationaal Architectuur museum, het Museum voor Decoratieve Kunsten en Design en het Museum voor Moderne Kunst (Nationalgalleriet). In de collectie van het museum bevindt zich bijvoorbeeld het beroemde schilderij De Schreeuw van Edvard Munch, maar ook een zelfportret van Vincent van Gogh. In 2021 zal de nieuwe huisvesting van het Nationaal Museum worden geopend. 40 WATERSCHANS Mo.4 DECEMBER 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 40