Van jubelstad naar pauperdorp FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX 'Bergen op Zoom is uit beeld' Beste leden, 'Wanneer voor Bergen de overgang van een dorp naar een stad met stadsrecht plaats heeft gevonden, weten we niet precies schrijft Yolande Kortlever in Bergen op Zoom, een stadsgeschiedenis in vogelvlucht. Er zijn wel aanwijzingen dat er op 25 februari 1212 definitief sprake is van een stad. Wat maakt een stad tot een stad? Zonder uitputtend te zijn, horen daarbij door de eeuwen heen: handel en bedrijvigheid, rechtspraak, militair-strategisch belang, kunstmecenaat, gezondheidszorg en zielzorg. En in de huidige tijd zijn daar faciliteiten voor sport, recreatie en cultuur bijgekomen. De geschiedenis herhaalt zich soms ook in omgekeerde volgorde en er zijn volop signalen dat Bergen op Zoom nu, ruim 800 jaar later, in de overgang zit van stad terug naar dorp. Wat betreft de bedrijvigheid liet ondernemersvoorman Arn van der Vorst een half jaar geleden optekenen: 'Ik vrees dat Bergen op Zoom afglijdt naar de status van een verpauperd dorpje', doelend op een ontbrekende economische toekomstvisie, een 'stroef en stroperig' functionerend ambte narenapparaat en een door dorpspolitiek geïnfecteerd stadsbestuur. Niet alleen de bedrijvigheid staat onder druk. Eerder dit jaar kondigde scheidend bestuursvoorzitter Hans Ensing van Bravis al aan dat het Bergse ziekenhuis gaat sluiten. Voor het eerst sinds de dertiende eeuw zal Bergen op Zoom geen hospitaal voor zijn inwoners binnen de stadsgrenzen hebben. Met de sluiting van de laatste kazerne in 2003 was er ook al een eind gekomen aan meer dan 400 jaar militaire stadsgeschiedenis en in dezelfde periode werd het gerechtskanton Bergen op Zoom opgeheven. Op cultureel gebied was er sinds eind jaren negentig weer een goede podiumvoorziening, die trots Stadsschouwburg De Maagd werd gedoopt. Intussen is de naam stilzwijgend verwaterd tot Theater De Maagd, en nu staat deze samen met allerlei andere stadse voorzieningen op cultureel, sportief en recreatief gebied op de tocht. De cultuursector heeft het vanwege de coronapandemie zwaar te verduren; vele steden schieten hun lokale cultuurmakers te hulp. Buurgemeente Roosendaal maakte hiervoor 350 duizend euro extra vrij. Bergen op Zoom zet er het mes in. Dat Bergen op Zoom stedelijke uitstraling begon te verliezen was al eerder waar neembaar. De levensader van Noord-Brabant werd ooit de Brabantse stedenrij genoemd, beginnend bij de stad Bergen op Zoom en eindigend met Den Bosch en Eindhoven. Nu is Brabantstad de stedelijke kern van de provincie, met Breda als meest westelijke participant en Helmond als meest oostelijke. Bergen op Zoom is uit beeld. Bij de eerste voorstellen voor de grootscheepse bezuinigingsoperatie werd het plan geopperd het stadhuis aan de Grote Markt in de verkoop te doen. Het pand dat sinds de middeleeuwen ononderbroken de zetel is geweest van het stadsbestuur. Ik ben benieuwd welke datum toekomstige geschiedkundigen zullen hanteren als het moment dat er definitief geen sprake meer is van een stad. Koert Damveld Voorzitter WATERSCHANS Mo.4 DECEMBER 2020 43

De Waterschans | 2020 | | pagina 43