Bergs zilver blijft schitteren In de jaren dertig van de vorige eeuw werden in Bergen op Zoom nationale kampioenschappen gehouden. De winnaar kreeg de wisselbeker: een prachtig stuk zilversmeedwerk in art-deco-stijl, voorzien van het gemeentewapen in email. Antoine Andriessen was gespecialiseerd in kerkzilver en dat is aan deze zilveren wisselbeker te zien. Men kan er nog een kelk in ontdekken, zelfs de vergulde binnenzijde van de cuppa. Archiefonderzoek zal mogelijk opleveren wat de gemeente voor deze forse beker (ongeveer 1 kilo zilver!) heeft betaald in de crisisjaren van toen. Burgemeester Blom reikte de beker voor het eerst in 1934 uit. De beker is in 1937 en 1938 gewonnen door Dirk Pasman (1888-1973), een industrieel uit Wassenaar. Omdat hij de beker tweemaal had gewonnen mocht hij hem daarna houden. Onlangs kwam de beker te koop op een veiling in de VS. Klaas Hielkema, voorzitter van de Stichting Bergen op Zilver, wist hem te bemachtigen. De beker is daardoor weer terug in Bergen op Zoom. Sinds het verschijnen van het boek Zilver in en rond Bergen op Zoom' in 2017 blijven de meest bijzondere stukken zich aandienen. In het boek staan 120 voorwerpen beschreven, maar sindsdien is er al een tiental voorwerpen tevoorschijn gekomen die zonder meer een plekje in het boek hadden verdiend. De zoektocht naar, het archiefonderzoek over en de aandacht voor Bergs zilver blijkt een blijvertje. Dat is mede te danken aan de stichting Bergen op Zilver die met enige regelmaat nieuwe vondsten aantreft en daar verslag over doet in de nieuwsbrief. U kunt zich voor de nieuwsbrief aanmelden via de website van de stichting (zie www.bergenopzilver.nl). Onlangs zijn weer twee bijzondere stukken gevonden: een bijzondere wisselbeker, gemaakt in 1934 door Antoine Andriessen, en een terrine van de hand van Willem Brouwers, gemaakt in 1680/1681. Eerst de wisselbeker: die is in 1934 gemaakt door Antoine Andriessen in opdracht van de gemeente Bergen op Zoom. De beker werd door de gemeente beschikbaar gesteld voor de winnaar van het jaarlijkse concours-hippique. 17e eeuwse terrine Dan de 17e eeuwse terrine gemaakt door Willem Brouwers. Die zou tentoongesteld worden op de PAN in Amsterdam, ware het niet dat ook hier corona een stokje voor heeft gestoken. De PAN, normaal gesproken een topbeurs in de RAI,heeft dit jaar een digitale editie. De terrine staat te koop bij de gerenommeerde antiquair Jacob Roosjen (zie: www.jacobroosjen.com). Bij het jarenlange onderzoek naar Bergs zilver voor het boek en de tentoonstelling is nooit een dergelijke grote terrine tevoorschijn gekomen. Het gaat dus om een zeldzaam stuk waarvan we inmiddels weten wie de maker is en wanneer het in Bergen op Zoom is gemaakt. Het stuk heeft een jaarletter, een stadskeur en een meesterteken. Het meesterteken is een boom in een ovaal, dat is toegeschreven aan Willem Brouwers. Deze zilversmid woonde en werkte in de Engelsestraat. Hij behoorde tot de notabelen van de stad; hij was bestuurslid van het gilde tussen 1667 en 1701. Ook zijn twee zonen, Jan en Bart, werden in het gilde van zilversmeden opgenomen. Zij kregen de vakopleiding van hun vader. Blijkens de jaarletter en de keuren is de terrine gemaakt in 1680/1681. vV; t- WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2020 47

De Waterschans | 2020 | | pagina 47