GEMEENTE TELT MEER DAN 500 BIJZONDERE BOMEN Dikke boom Bert Bevers Er kuierden tal van geslachten rond deze stam die slechts naar grond verlangt en licht en ruimte en jij, jij weet dat heel de wereld aan jouw wortels hangt. Blijven gaat jou net zo makkelijk af als het zwijgen van een stomme. Jij ziet, jij ziet wat wij niet zien maar houdt je van den domme. Maar die staat weer op zichzelf en geeft niet automatisch een beschermde status.’ Kapvergunning Hoe zit dat nu met bomen kappen? Tot 2004 moest er in de gemeente voor elke boom die op de nominatie stond om gekapt te worden een vergunning aangevraagd worden. In 2004 besloot de gemeenteraad het kapvergunningenstelsel af te schaffen. Henk-Jan Schiettekatte, beheerder openbaar groen bij de gemeente, zegt daarover: ‘Voor particulieren door Willem de Weert foto’s Piet van de Watering Bij monumenten denken we meestal aan steen. Aan oude panden bijvoorbeeld, die we zo bijzonder vinden dat ze behouden moeten blijven. De gemeente Bergen op Zoom telt honderden rijks- en gemeentelijke monumenten.1 Maar naast stenen bestaan er ook levende monumenten die beschermd zijn: bomen. houdt dat in dat zonder kapvergunning bomen mogen worden gekapt op eigen terrein. Om waardevolle bomen te behouden is er in 2017 een lijst monumentale houtopstan- den opgesteld (zowel gemeentelijke als particuliere bomen) waarvoor een kapvergunning nodig is op basis van de WABO (Wet algemene bepalingen omgevingsrecht). Bomen op de monumentale lijst laten toevoegen, kan alleen aangevraagd worden door direct belanghebbenden.’ Ruim 500 bomen beschermd Op de lijst van monumentale houtopstanden staan circa 350 bomen in de stad zelf en in Halsteren en Lepelstraat circa 170 bomen. Dat kunnen solitaire bomen zijn, maar ook hele lanen zoals de rode beuken aan de Noordzijde Zoom, de gewone platanen aan de Zuidzijde Zoom, de winterlindes langs de Vijverberg en de zomereiken aan de Schansbaan. Lijstjes in de Bode Hoe zit het dan met de lijstjes van te kappen bomen die op de gemeentelijke pagina in de Bode aangekondigd worden? Schiettekatte: ‘Dat zijn te kappen bomen waarvoor geen omgevingsvergunning nodig is. Tegen deze kap is dan ook geen formeel bezwaar mogelijk. Wel is er de mogelijkheid om met ons als gemeente in discussie te gaan over zo’n kap. We kunnen dan als gemeente een toelichting geven, en het gebeurt ook wel dat we naar aanleiding hiervan onze plannen bijstellen. Het is dus ons communicatiemiddel over bomenkap.’ Beschermd Stadsgezicht ‘Er zijn ook houtopstanden die een bescherming hebben vanuit ruimtelijke plannen, bijvoorbeeld een gemeentelijk bestemmingsplan of beschermd stadsgezicht. Deze bomen komen niet op onze bomenlijst (dat zou dubbele bescherming betekenen en dat is wettelijk niet mogelijk), maar genieten wel dezelfde bescherming. De bomen kunnen beschermd zijn vanwege de landschappelijke, ecologische of cultuurhistorische waarde. Ook herdenkingsbomen vallen daaronder. Verder is de regelgeving van de wet Natuurbescherming van kracht, dat geldt vooral voor het buitengebied. Ook de Bomenstichting heeft een lijst met monumentale bomen. De bekendste beschermde monumentale boom in Bergen op Zoom is de ‘dikke boom’ op de hoek van het Gouverne- mentsplein. Het is een gewone plataan die naar schatting rond 1880 geplant is. Om een idee van de leeftijd te geven: dat is kort nadat de vestingwerken gesloopt werden en de Stationsstraat werd aangelegd. De dikke boom is sindsdien gegroeid naar een omtrek van meer dan vijf meter en een hoogte van 25 a 30 meter.2 Bert Bevers wijdde er een gedicht aan, dat hier in kader is afgedrukt. De plataan heeft ook een eigen groep op Facebook.3 Soms haalt deze karakteristieke boom het nieuws, bijvoorbeeld over het verwijderen van feestverlichting in de kruin. Stel je deze hoek van de stad voor zonder de dikke boom, dat zou een kale bedoeling zijn. 18 WATERSCHANS No.3 SEPTEMBER 2021 WATERSCHANS No.3 SEPTEMBER 2021 19 Een woud aan levende monumenten

De Waterschans | 2021 | | pagina 10