ESI i website www.artpietvandewatering.nl onder de titel Bergen op Boom (als pdf te downloaden). Ook zette hij bomen op de foto die niet beschermd zijn, maar die dat volgens hem wel verdienen, want daar zijn er volgens hem nog genoeg van te vinden in Bergen op Zoom. Oudste boom De volledige lijst van beschermde bomen in de gemeente is als aanvulling op dit artikel op de website www.geschied- kundigekringbergenopzoom.nl geplaatst.4 Voor dit artikel bekijken we een aantal exemplaren. Vermoedelijk de oudste boom in Bergen op Zoom is een zilverlinde op het landgoed Groot-Molenbeek. 5 Deze boom is waarschijnlijk rond 1810 geplant, dat was nog in de Franse tijd! Op dit landgoed staan nog meer monumentale bomen, zoals een oude Bergen op Boom Piet van de Watering (77) zette tussen 2016 en 2018 de monumentale bomen in Bergen op Zoom op de foto. Hij had een reclamebureau in Halsteren, maar woont sinds zeven jaar in Bergen op Zoom. Daar betrok hij met zijn vrouw Rian een appartement in het Groene Gordijn op het terrein van de voormalige Cort Heyligerskazerne. Ze kijken uit op de Beukenlaan waar inderdaad beuken staan. ‘Door dit uitzicht is mijn interesse voor bomen gewekt. De beuken veranderen in de herfst prachtig van kleur. Ik vroeg me af of ze op de monumentenlijst voorkomen. Dat bleek niet het geval.’ Dit intrigeerde Van de Watering en hij ging op ‘bomen- jacht’. Hij maakte een document van 166 bladzijden met alle monumentale bomen in de gemeente. Dat staat op zijn 20 WATERSCHANS No.3 SEPTEMBER 2021 WATERSCHANS No.3 SEPTEMBER 2021 21 De paardenkastanjes aan de Rijtuigweg waren monumentaal, maar zijn toch om reden van veiligheid gekapt. De zilverlinde op landgoed Groot-Molenbeek is vermoedelijk de oudste monumentale boom (circa 1810) van Bergen op Zoom. De gewone beuken aan de Noordzijde Zoom zijn beschermd stadsgezicht. Karakteristieke laan met beschermde beuken op landgoed Lievensberg. Piet van de Watering fotogra feerde de monumentale bomen in Bergen op Zoom en legde die vast in Bergen op Boom. (www.artpietvandewatering.nl).

De Waterschans | 2021 | | pagina 11