r 'L - -Ski Religieuze plaatsen Wat ook goed samengaat, zijn religieuze plaatsen en monumentale bomen. En ook al staan waardevolle bomen soms niet op gemeentelijke grond, ze kunnen toch beschermd zijn. Op het protestantse kerkhof aan de Marconilaan bijvoorbeeld zijn twee rode beuken en 46 venijnbomen tot monument verklaard. In Halsteren staat op de katholieke begraafplaats aan de Dorpsstraat een beschermde treurbeuk en op de protestantse begraafplaats aan de Kromstraat staat een beschermde groene beuk. Ook de grote treur es voor de Martinuskerk in Halsteren is een monument. Dat geldt ook voor de gewone plataan op het Thaliaplein achter de Gertrudiskerk. Bij de afbraak van het Karmelietessen- zomereik en een lange laan met bruine en groene beuken. Landgoederen zijn voor de hand liggende plaatsen om oude bomen te vinden. Helaas zijn de landgoederen Ruytershove, Lievenshove en Rozenoord vorige eeuw gesneuveld, inclusief de meeste bomen. Maar de landgoederen Lievensberg, Zoomland en Groot-Molenbeek zijn (deels) bewaard gebleven. Bij zo’n landgoed hoort een park met oude bomen. In de tuin van landgoed Lievensberg zijn bijvoorbeeld een treurbeuk, paarden kastanje en zeeden als monument bestempeld. En wie kent niet de prachtige beukenlanen op Lievens- berg, waar het in het weekend druk met wandelaars is. Betekenis ook voor de toekomst Monumentale bomen zijn niet alleen mooi om te zien, ze zijn geworteld in de geschiedenis en maken daar deel van uit. Ook voor de toekomst van onze planeet spelen ze een rol. Ze nemen CO2 en regenwater op, produceren zuurstof en verkoelen de bebouwde omgeving, allemaal onderwerpen die actueel zijn in tijden van klimaatverandering. Omdat monumentale bomen door hun leeftijd vaak een grote omvang bereikt hebben, dragen juist zij daar een steentje aan bij. klooster aan de Halsterseweg is de treurbeuk gespaard gebleven en aan de zorg van Stadlander toevertrouwd. Parken, plantsoenen en pleinen Parken, plantsoenen en pleinen zijn ook locaties waar je monumentale bomen aantreft. Het Anton van Duinkerkenpark, vroeger Volkspark geheten, is aangeplant in 1887. Nu genieten 48 bomen in het park monumentale bescherming. Op de Korenmarkt en het Bleekveldje bepalen de leilindes de sfeer en aankleding van het parkeerterrein, ook zij zijn beschermd. Bomen in particuliere tuinen kunnen ook een beschermde status hebben. Voorbeelden zijn bomen op de al genoemde begraafplaatsen, een aantal bomen op het terrein van Vrederust, eentje in een tuin in de Rembrandtstraat en in de Paracelsuslaan. *5 1-44 A - 22 WATERSCHANS No.3 SEPTEMBER 2021 WATERSCHANS No.3 SEPTEMBER 2021 23 Onder: Deze treurbeuk is bij de sloop van het Karmelietessenklooster aan de Halsterseweg gespaard gebleven en monument verklaard. Boven: Treurbeuk op de Katholieke Begraafplaats aan de Dorpsstraat in Halsteren. Midden: De venijnbomen op Stichting Begraafplaats Protestantse Kerk Bergen op Zoom. Midden: De gewone plataan achter de Gertrudiskerk op het Thaliaplein. Onder: Op de Korenmarkt en het Bleekveldje staan 41 beschermde leilindes. NOTEN 1 www.monumenten.nl/gemeentes/bergen-op-zoom 2 www.monumentaltrees.com/nl/nld/noordbrabant/ bergenopzoom/5439_zuivelstraat/ 3 https://www.facebook.com/DikkeBoomBoZ/ 4 Lijst van monumentale houtopstanden behorende bij de ‘Houtopstandverordening Bergen op Zoom 2011. College van Burgemeester en Wethouders van Bergen op Zoom, 23 mei 2017. 5 https://www.monumentaltrees.com/nl/nld/ noordbrabant/bergenopzoom/ 2609_landgoedgrootmolenbeek/4345/ Boven: De groene beuken en zomereiken in de Canadalaan horen bij het Beschermd Stadsgezicht. .ik- •5 ij7-u 'Si ÊSs&Viifc c f iffl1 k JI

De Waterschans | 2021 | | pagina 12