INHOUD Afbraak I VAN DE HOOFDREDACTEUR Column Van de hoofdredacteur: 2 42 Afbraak Column Verbasterd: Verprutst Het Gouvernement: 4 45 46 52 57 Een woud aan levende 18 monumenten Rubriek Ommeland: 24 57 59 36 Uit eigen kring 56 historie, heden en toekomst van een monumentaal pand Het veranderend imago van markies Jan IV van Glymes in de geschiedschrijving Verborgen verhalen. Ad Rooms speurt naar vergeten sporen uit het Bergse verleden Engelse cold case uit 15e eeuw met link naar Bergen op Zoom Rubriek Buitengaats: Bergse (stads)gezichten van Albrecht Dürer te zien in Aken en Chantilly Column Fausto Numine Berga Victrix: Hoort politiek in de Waterschans? Woensdrechtse Indiëgangers (1945-1948) krijgen een gezicht Rubriek Ongehoord: Cornelis Rogier, orgelbouwer of vooral schrijnwerker? WATERSCHANS 3 SEPTEMBER 2021 Gasthuizen en gestichten door de eeuwen heen (deel 2): geschiedenis van de zorg in Bergen van 1837 tot 2014 kt Jan van de Kasteele 2 WATERSCHANS No.3 SEPTEMBER 2021 WATERSCHANS No.3 SEPTEMBER 2021 3 ‘Een bezoekje aan het Gouvernement is ronduit een shockerende ervaring’ Schandalig. Onthutsend. Een bezoekje aan het Gouvernement, een van de grootste monumenten van onze stad, is ronduit een shockerende ervaring. De buitenkant is al niet veel soeps. Weinig uitstraling. Maar van binnen is het nog veel dramatischer. Hier is niks monumen taals meer te ontdekken. Hier en daar weet architect Laurijs Weyts nog iets bijzonders aan te wijzen. Maar alles wat wijlen Cees Booij, vermaard projectleider monumenten in Bergen op Zoom, in de jaren negentig als waardevol typeerde en de moeite van nader onderzoek waard, is er bij de verbouwing tot winkelgalerij rücksichtslos uitgesloopt. Leve de vooruitgang. De uitdaging die nieuwe eigenaar Marcel Simons en zijn architect Weyts nu hebben, is met respect woningen en horeca in het complex te lepelen. Want dat is het plan. Eindelijk komt het Gouvernement weer tot leven. Uit het gesprek dat we met de architect hadden tijdens een bezoek dat we als redactie van de Waterschans aan het gebouw brachten, spreekt in elk geval meer liefde voor deze eeuwenoude stenen dan het complex de voorbije decennia heeft gehad. Waarom dit statement? We besteden deze Waterschans, onze vijfde van deze redactie alweer, veel aandacht aan het Gouvernement. Of militair hospitaal, zoals veel oudere Bergenaren het nog altijd noemen. Henk Boot en schrijver dezes doken verleden, heden en toekomst van dit monument. Na deze bijdrage blijven we in de buurt. Een beetje tenminste. Willem de Weert zoomt in op monumentale bomen in de gemeente Bergen op Zoom. Te beginnen met... de plataan op het Gouvernementsplein, onze dikke boom. Toeval? Denk het niet! Als die eens kon praten! Wat doen we nog meer in deze derde editie van 2021? We presenteren deel twee van Joey Spijkers over Jan IV. Over de betekenis door de eeuwen heen van deze opmerkelijke figuur uit de Bergse geschiedenis. Dat we nu de tweede aflevering plaatsen, heeft alles te maken met 9 oktober. Dan is er rond het boek over Jan IV een manifestatie in de Gertrudiskerk. Omdat het nu eindelijk weer kan. De presentatie kon vorig jaar vanwege corona slechts in zeer bescheiden kring plaatsvinden. Dat halen we nu in. Ook het boek over ‘onze’ Willem van Ham plaatsen we die dag in de schijnwerpers. Verderop in deze uitgave meer hierover. Dit keer ook een vervolg over voormalig zorgcentrum Sint-Catharina. Over die bijzondere plek waar Bergenaren eeuwen voor Bergenaren zorgden. Wie leest over de boeiende historie zoals Jac Backx die beschrijft, kan er alleen maar respect voor krijgen.

De Waterschans | 2021 | | pagina 2