naar blikvanger Het Gouvernement, van verwaarloosd monument door Jan van de Kasteele monument van dit formaat Morsige gevelreclames aan een DE BEWOGEN GESCHIEDENIS VAN EEN GEPLAAGD GEBOUW Reizigers zonder geld Nog steeds gezocht door liefhebbers van de Bergse geschiedenis, vanwege de enorme hoeveelheid informatie over de honderden monumenten in het centrum van de stad, ook al heeft de tijd de informatie deels achterhaald. Maar amper te vinden overigens. Enkele honderden exemplaren zijn er ooit verkocht. Vanwesenbeeck schat dat aantal op 700 a 800, vertelde hij onlangs. De rest van de oplage ging verloren in de vlammen toen er brand uitbrak in de opslag van de Standaard Uitgeverij in Antwerpen. Tot een herdruk is het nooit gekomen. Maar dat terzijde. Al in 1246 wordt deze plek voor het eerst genoemd, melden Weinig respect Nu we ons als redactie van de Waterschans verdiepen in de historie van dit gebouw - vanwege de ontwikkeling tot een complex met huurappartementen en horeca - kwam mijn verplichte bezoekje van toen als het ware uit het niks naar boven borrelen. Dienstplicht. Het bestond gewoon. Gouvernement, militair hospitaal. Een machtig gebouw. Een van de grootste monumenten van de stad. Maar al jaren een complex van vooral niks. Plek voor een sportschool tot vorig jaar. Veel zotter wordt het gebruik van een monument als dit niet. Hoe prachtig was het ooit. Met zijn verscholen voortuin. Het pad naar de massieve voordeur. Het stevige hekwerk dat duidelijk maakte dat je hier als buitenstaander niks had te zoeken. Wel in Bergen maar niet van Bergen. Zoiets. En met toen al de ‘dikke boom’ die net als nu deze plek markeerde. Een monument bij een monument! Als dienstplichtig militair moest ik me er melden. Ziek thuis zat ik, ergens in het jaar 1978. Als hofmeester in de onderofficiersmess op wat toen nog de legerplaats Ossendrecht heette, had ik een of andere voedsel vergiftiging opgelopen. Maar thuisblijven als militair? Al snel moest ik me melden bij de dienstarts. In dat militair hospitaal, want een andere aanduiding kende ik niet. Jong als ik was, vroeg ik me verder ook niks af. Wat er binnen die muren gebeurde in de jaren zeventig? Ik wist het toen niet, was er eigenlijk ook niet bijzonder in geïnteresseerd denk ik. Maar daar zat wel die arts. Die knorrig vaststelde dat er niks met me aan de hand was. Hooguit een maagslijmvliesont- steking. Maar so what. Niet genoeg om dienst te verzuimen. Of ik me maar meteen weer in Ossendrecht wilde vervoegen. Zonder pardon. Ik heb me zelden zo machteloos en verongelijkt gevoeld. Hoe ik er binnen geraakte, in dat mooie gebouw, ben ik met de jaren vergeten. Ik denk via een ingang aan de Wouwsestraat. Dat moet wel. Een entree via het pad naar de voordeur was me zeker wel bijgebleven. Wat ik me herinner zijn ook smalle gangen, kleine kamertjes. Of dat mijn verbeelding is of dat het echt zo was? Onvoorstelbaar in het Nederland van nu. Wat ook niet is voor te stellen, is de slordige manier waarop er vanaf de jaren negentig met dit gebouw, met deze plek, is omgesprongen. Wie teruggaat in de historie, ontdekt gaandeweg hoe bijzonder juist dit stukje van de binnenstad is en is geweest. En hoe weinig respect we daarvoor in Bergen op Zoom hebben gehad, de voorbije decennia. Morsige gevelreclames aan een monument van dit formaat. Moderne winkelformules ingepakt tussen historische muren. Met als triest dieptepunt een schreeuwerige sportschool. Zonder respect. Volslagen ongepast, zou je zeggen. Maar het was wel de realiteit. Mijn zoektocht naar dat verleden van wat ik gemakshalve vanaf hier maar het Gouvernement zal noemen, begint met het bladeren in de Gids voor oud Bergen op Zoom. Het standaardwerk van de bekende historici dr Willem van Ham en Cees Vanwesenbeeck uit begin jaren tachtig. Deze aanblik van het Gouvernement stemt treurig. Foto Corné de Weert. 4 WATERSCHAMS Mo.3 WATERSCHANS No.3 SEPTEMBER 2021 5 SEPTEMBER 2021 r»n

De Waterschans | 2021 | | pagina 3