T r De kapel fungeerde nu eens als stal, dan weer als kerk Extra vleugel In de jaren tachtig van de vorige eeuw kreeg het hoofdge bouw van de Cort Heyligerskazerne een extra vleugel om er de militaire geneeskundige dienst te kunnen huisvesten. Die was tot die tijd nog wel te vinden in het Gouvernement aan de Wouwsestraat. ‘Dat was in de jaren zestig in de achttiende-eeuwse staat gerestaureerd maar kon vanwege de ouderwetse inrichting amper efficiënt genoemd worden’, noteren de makers van Bergen op Zoom als militaire stad. ‘Later werden ook de twee overgebleven ‘bewoners’ van dat complex, de Dienstkring van de Genie en de Korpsadministratie West-Brabant en Zeeland onderge bracht op de Cort Heyligerskazerne.’ Daar werd in 1991 in feite kort voor de sluiting nog nieuwbouw voor de Genie geopend. Defensie kon toen het gebouw aan de Wouwsestraat afstoten. De weg was vrij voor de ontwikkeling tot winkelcentrum. Het bleek uiteindelijk een totaal verkeerde beslissing - weten we nu - die bijdroeg aan de aftakeling van dit bijzondere gebouw op deze speciale plek. Maar daar had Bergen op Zoom begin jaren negentig nog geen notie van. Toen was er toch vooral trots. De gemeente Bergen op Zoom kocht het complex in 1991 van Defensie en stootte het onmiddellijk door naar projectontwikkelaar POMA van ABN Amro. Bergen op Zoom was met die organisatie in zee gegaan om de binnenstad een boost te geven, het Gouvernement was een van de projecten om dat voor elkaar te krijgen. Aan die ontwikkeling tot overdekt winkelcentrum gingen Officiële stek Erna namen de gebroeders Bax het pand in bezit. Zij waren gouverneurs van de stad. In 1668 wordt het complex gekocht door de Raad van State en werd het de officiële stek van de gouverneur, zo is te lezen in Bergen op Zoom als militaire stad. Dit boekje van de Sectie Militaire Geschiedenis van de Koninklijke Landmacht verscheen in 1996. Om het einde van Bergen op Zoom als garnizoensstad te markeren. Vanwege de sluiting van de Cort Heyligerskazerne. ‘De landmacht vertrekt uit Bergen op Zoom en het is niet haar gewoonte een dergelijke gebeurtenis ongemerkt voorbij te laten gaan’ staat in het voorwoord van de studie. Het gebouw dat in 1770-1771 verrees, diende slechts tot 1795 als gouvernement. De Fransen namen in dat jaar de vesting in. Daarop kwam het geheel in handen van de stad en die ruilde het in 1819 weer met het Markiezenhof. Het militaire hospitaal dat in het stadspaleis zat, kwam in het Gouvernement. ‘Omstreeks 1880 was er plaats voor 80 zieken en voor 45 in de bijgebouwen’, schrijft Willem van Ham in Bergen op Zoom Monumentaal, geschiedenis en monumenten in kort bestek, een brochure uit 1991 waarin hij de belangrijkste Bergse monumenten kort beschrijft. ‘De aanbouw van allerlei ruimten waaronder een operatielokaal (1911) voorkwam niet, dat de ziekenhuisfunctie in 1922 werd opgeheven. Sindsdien diende het gebouw voor administra tieve doeleinden, onder meer voor de dienst van de Genie.’ En zegt Van Ham in die uitgave: ‘Ondanks allerlei veranderingen bewaart het een voornaam karakter en herinnert aan het militaire verleden van Bergen op Zoom’. En Bergen op Zoom bleef het gebouw toch braaf ‘het militair hospitaal’ noemen. Oudere Bergenaren doen dat voor zover ik weet nog steeds. Van Ham en Vanwesenbeeck. Dat is bijna achthonderd jaar terug in de tijd! Er staat dan het Sint-Maartengasthuis langs wat we nu kennen als Wouwsestraat. Het wordt beheerd door gasthuismeesters. In opdracht van het bestuur van de stad. Wie konden er in dat gasthuis terecht? Reizigers die zonder geld zaten, bedelaars, daklozen, zieken, bejaarden. Een breed publiek in feite. Na de pestepidemie die in de veertiende eeuw huishield in de stad, komt er een nieuw gasthuis. Dat verrijst op de plek waar zich nu de noordelijke vleugel van het Gouvernement bevindt, zo is te lezen in Opgravingen in Bergen op Zoom dat stadsarcheoloog Marco Vermunt samen met Alexander van der Kallen schreef in 2012. Erachter kwam een nieuw kerkhof dat van de veertiende eeuw tot het eerste kwart van de zestiende eeuw in gebruik was, vertellen de auteurs. Dat nieuwe gasthuis is later nog uitgebreid. Het oude gasthuis werd een kapel, kreeg het uiterlijk van een kerk en werd gewijd aan Sint Martinus. Nieuw hospitaal ‘In 1525 besloot de heer van Bergen op Zoom tot de oprichting van een geheel nieuw hospitaal buiten de Wouwsepoort, waar meer ruimte was.’ Dat nieuwe gasthuis kwam ter hoogte van wat nu het NS-station is. Het voormalige gasthuiscomplex op de driesprong van Wouwsestraat, Zuivelstraat en Blauwehandstraat wordt in het jaar 1546 verbouwd tot ‘gemeyne’ school van de stad, wat we nu een basisschool zouden noemen. Het was toen blijkbaar al zo groot dat ook de Latijnse school er een plekje vond. Op die school werden leerlingen uit de bovenlaag van de bevolking voorbereid op de universiteit of een religieus ambt. Latijn was de taal van de wetenschap en van de kerk. De kapel op het voorterrein kreeg in 1579 een nieuwe bestemming. Bergen op Zoom veranderde door de Reformatie in een protestantse stad. Het nieuwe geloof claimde de kapel voor de eredienst. Dat was bepaald geen pretje, zo is te lezen in Geloof kan Bergen verzetten van Charles de Mooij: ‘De Sint- Maartenskapel moet als kerkgebouw niet bepaald ideaal zijn geweest: in november 1578 verzochten de gereformeerden de magistraat om maatregelen, opdat zij tijdens de dienst beschut zouden zijn tegen wind en regen. Daarop volgde reparatie van de kapel.’ Uiteindelijk stapte de nieuwe geloofsgemeenschap al snel over naar de Grote of Gertrudiskerk aan de Grote Markt omdat het aantal aanhangers gestaag bleef groeien. De kapel fungeerde erna nu eens als stal, dan weer als kerk voor het Engelse garnizoen. Die wat rommelige situatie rond kapel en omliggende bebouwing, ook het zogenaamde Hooghuis, een groot pand aan de Wouwsestraat hoorde erbij, veranderde in de loop van de zestiende eeuw toen de gouverneur van de stad, de baas van het militaire garnizoen van de stad, er neerstreek. Nog weer later volgde in de periode 1770-1771 complete nieuwbouw voor deze gezagsdrager, waarbij ook de kapel werd gesloopt. Daardoor ontstond ook de voortuin zoals we die lang kenden. Het gebouw zoals dat toen is gerealiseerd, staat er nu in feite nog steeds en heeft de status van Rijksmonument. Meer in detail: Voor het Gouvernement werd gebouwd stonden ter plaatse de huizen Het Hooghuys en Sinte Barbelen. Die panden zijn in de zestiende eeuw gekocht door de lombarden (eerst Odon Chartoris en daarna Lowijs Porquin). Het Hooghuys werd een der mooiste huizen van de stad genoemd. Porquin kon dat betalen. Als lombard geldhandelaar had hij een groot vermogen verdiend. Aan zijn naam herinnert tegen woordig nog de scholenkoepel Lowys Porquinstichting. 6 WATERSCHANS No.3 SEPTEMBER 2021 WATERSCHANS No.3 SEPTEMBER 2021 7 Een van de vele foto’s van de voorzijde van het Gouvernement, deze is uit de jaren tachtig. Bron: West-Brabants Archief nr. AM02576_16 Officieren, onderofficieren en manschappen poseren voor het gebouw, foto uit 1893. Brabants Nieuwsblad T van Amsterdam, West-Brabants Archief nr. BOZ001037324

De Waterschans | 2021 | | pagina 4