3 Bergenaren begraven, vaak in allerijl gedumpt Hier liggen honderden De ‘parel’ van de binnenstad is binnen luttele maanden al een zorgenkindje Maar toch wist projectleider Cees Booij, bekend van de grote restauraties van Gertrudiskerk en Markiezenhof, in een uitvoerig rapport nog wel gedeeltes van het complex aan te wijzen die vanuit het zorgvuldig omgaan met erfgoed nadere bestudering vroegen. En wel voordat met de werkzaamheden voor het winkelcentrum werd begonnen. Met alle suggesties en voorstellen van Booij is niets maar dan ook niets gebeurd. Het Gouvernement is bij de ontwikkeling tot winkelplaza volkomen rücksichtslos aangepakt. Terwijl Booij’s conclusie was: ‘Voor de huidige verschijningsvorm is de verbouwing tot gouvernementshuis in 1770-1771 de belangrijkste. Het is op dit moment nog niet exact te zeggen wat en hoeveel er van de periode daarvoor bewaard is gebleven. Nader bouwkundig en eventu eel ook archeologisch onderzoek kan meer duidelijkheid verschaffen over de complexe ontstaansgeschiedenis van het geheel. Het verdient aanbeveling om hier op korte termijn mee te beginnen.’ De zeer deskundige Booij somde keurig de onderdelen van ‘grote monumentele waarde op’. Van de zuidelijke tuinmuur op het achterterrein, een middeleeuwse kerkhofmuur, tot balklagen, schouwen (rechte en ronde) en kelders van het hoofdcomplex. Schouwen? Er is er niet eentje meer te vinden, weet architect Laurijs Weyts inmiddels. Gesloopt blijkbaar. Want sta-in-de-weg voor de moderne tijd die zich begin jaren negentig aankondigde. Booij wees er in zijn conclusies ook op dat met de Dikke laag beton ‘Het ontbreken van voldoende middelen en vooral mankracht zijn daarvan de oorzaak’ vervolgt het relaas over waarom het achterterrein niet verder is onderzocht. En we lezen: ‘Evenmin was het mogelijk om de ondergrond van het Gouvernement zelf te bestuderen’. Bij de uitbreiding die nodig was om het overdekte winkelcentrum in het Gouverne ment te lepelen is over dat achterterrein een dikke laag beton gestort, zoals goed was te zien bij de sloopwerkzaamheden die we als redactie van de Waterschans in juni mochten bezoeken. Pijlers om die nieuwe constructie voor het winkelcentrum te dragen, zijn destijds gewetenloos de grond ingejast. Architect Laurijs Weyts van Weyts Architecten, die het plan voor de huidige ontwikkeling tot woningen en horeca tekende in opdracht van eigenaar Marcel Simons, kan er nog verontwaardigd over worden. Even gewetenloos is er omgesprongen met wat er nog aan monumentaals in het pand was te vinden nadat Defensie er was weggegaan. Oké, dat militaire gebruik had zijn sporen nagelaten, het gebouw was verre van origineel na zoveel jaar. Commissie Oude Stad, zeg maar de welstandscommissie van toen voor de historische Bergse binnenstad, overlegd moest worden over de uitwerking van de ingrijpende verbouwplannen. Ook daar kwam blijkbaar weinig tot niks van terecht. En van aanvullend bouwkundig en archeologisch onderzoek al evenmin. Er is in elk geval niets van terug te vinden. Wat wel volgde was staal en beton in plaats van gedegen onderzoek. En Bergen op Zoom stond erbij en keer ernaar? Hoe het dit monument zo kon vergaan, laat zich niet teruglezen. ‘Thans herbergt het gerenoveerde historische gebouw een winkelgalerij’ is het laatste dat we over het complex lezen in Bergen op Zoom als militaire stad. Een mooie verpakking. Meer niet. Dat winkelcentrum opent eind 1993 de deuren, maar in Dagblad De Stem is al in februari 1994 te lezen dat het niet goed gaat. Er zijn op dat moment zeven zaken gevestigd. En die ondernemers maken zich zorgen. Want de Bergenaar komt niet naar het Gouverne ment, loopt er voorbij. De ‘parel’ van de binnenstad - zoals het project keer op keer wordt genoemd - is binnen luttele maanden al een zorgenkindje. En blijft dat, zo zal in de jaren erna blijken. Die ondernemers van het eerste uur willen ‘sfeerverhoging’. Trekken er samen maar liefst 2000 gulden voor uit. Op dat moment staan er nog drie winkelunits leeg. Beste optie zeggen de huurders: een echte trekker. Een zaak die klanten naar binnen lokt. En de kantoren op de verdieping zijn al evenmin in trek. Van de acht staan er maar liefst vijf leeg, noteert het dagblad. eerder gemeld in dit artikel. Maar die is nog nooit grondig onderzocht. Alleen aan de rand zijn al eens proefsleuven gegraven. ‘Het onderzoek van het achterterrein en aan de uitgang aan de Korenbeursstraat moest noodgedwongen zeer beperkt blijven’, staat in Te gast bij Sint-Maarten te lezen, een speciale uitgave uit 1993 over de opgravingen, met name op het voorterrein van het Gouvernement. Samengesteld door de archiefdienst van de gemeente en Stichting In den Scherminckel, de club van de amateurarcheologen. opgravingen in de voortuin vooraf. Archeologisch onderzoek dat tot opzienbarende ontdekkingen leidde. Uiteraard was bekend dat aan voor- en achterzijde van het Gouvernement begraafplaatsen waren geweest. Maar dat er aan de voorzijde massagraven tevoorschijn zouden komen met slachtoffers van pest, daar had werkelijk niemand rekening mee gehouden. Het zette de archeologie in Bergen op Zoom meteen voorgoed op de kaart, zoals we in Water- schans 2 van dit jaar al schreven. En het maakte duidelijk dat de pest ook hier in onze stad vreselijk had huisgehouden. De bevolking had gedecimeerd. Bij die opgravingen is niet het totale terrein dat we nu kennen als Gouvernements- plein onderzocht. Maar slechts een gedeelte. De conclusie destijds: hier liggen honderden Bergenaren begraven, vaak in allerijl ge dumpt. In lijkzakken. Tijd voor het maken van kisten lijkt te hebben ontbroken op enig moment. Nu herinnert er weinig aan die belangwekkende opgravingen. We dansen nog net niet op onze doden. Wat we bovendien amper weten is wat het achterterrein verbergt dat voor de buitenwereld verstopt ligt achter het Gouvernement en de woningen aan de Kettingstraat en Korenbeursstraat. Ook hier was een begraafplaats, zoals 8 WATERSCHANS No.3 SEPTEMBER 2021 WATERSCHANS No.3 SEPTEMBER 2021 9 Fraaie plaatjes zijn er door de jaren heen van het monumentale pand gemaakt, maar alleen van de voorzijde. Bron: West-Brabants Archief. Een alledaags straatbeeld bij het Gouvernement. Bron: Wosyka, Bartholomaus, West-Brabants Archief, nr. BOZ102000645

De Waterschans | 2021 | | pagina 5