plek voor het motoronderhoud’ ‘Het was de OPROEP Marechaussee Eduard Knopjes (75): door Henk Boot Het gaat al snel nog verder bergafwaarts want al in oktober 1995, amper twee jaar na de opening, stappen bakker Spaapen en de Standaard-boekhandel op. Er is geen geld te verdienen in het Gouvernement, concluderen deze ondernemers die vanaf het begin in de winkelgalerij zaten. Eerder in dat jaar zijn dan overigens al de kapper en lunchroom Den Ansjovis vertrokken. Een woordvoerder van APO, zoals de projectontwikkelaar van ABN Amro inmiddels is gaan heten, geeft tegen Dagblad De Stem toe dat het complex ‘niet loopt’. VAN DE BINNENKANT VAN HET GEBOUW ZIJN GEEN FOTO’S TE VINDEN Na afloop voerde de v.t.o.o of diens vervanger een inspectie uit of dat ook allemaal goed was gedaan.’ Datzelfde Gouvernement was ook de plek waar oude tegen nieuwe voertuigen werden gewisseld. ‘Onze wagens en motoren hadden toen trouwens al gele kentekenplaten.’ Vanuit diezelfde districtsgarage bracht een grote DAF 328 eens per maand zo’n twintig marechaussees uit Bergen op Zoom, Putte, Roosendaal en Rucphen naar Breda voor de oefendagen. ‘Voor schietoefeningen, exercitietrainingen, het bijspijkeren van onze kennis over de verkeerswetgeving en dergelijke. Tijdens die dagen werd er altijd gesport.’ Binnen het Gouvernement zat ook de Militaire Genees kundige Dienst (M.G.D.). Met onder meer een ziekenzaal voor dienstplichtigen en beroepsmilitairen uit de West-Brabantse kazernes. ‘Ze hadden daar een ziekenbak, een DAF 1 tonner voor het vervoer van zieke of gewonde soldaten. De militaire arts reed in een witte Kever.’ Gekazerneerde soldaten met kiespijn of andere gebits- klachten konden er terecht bij een militaire tandarts. ‘Wanneer je met spoed moest worden opgenomen in een gewoon ziekenhuis werden ook de kosten daarvan gedekt door Defensie.’ Meilust Knopjes zelf woonde tussen 1970 en 1987 met zijn gezin op het landgoed Meilust. In één van de vier dienstwoningen van de Bergse brigade van de Koninklijke Marechaussee (KMar). Op een steenworp afstand van de fraaie villa Meilust, die vanaf sinds 1950 dienst deed als marechaus seekazerne. Deze politieman met militaire status bleef tot twee jaar na zijn pensionering eind 2000 werkzaam bij de KMar. Hij bekleedde er diverse hogere functies. Voor dit krijgsmachtonderdeel was hij onder meer belast met recherchewerk en interne integriteitskwesties. Knopjes zwaaide af als kapitein. Hij woont nog steeds in Bergen op Zoom. En of Eduard Knopjes (75) nog herinneringen heeft aan het Gouvernement. Vanaf eind jaren zestig tot in de jaren zeventig kwam hij daar maandelijks. Eerst als marechaussee eerste klas en later in de rang van wachtmeester. Voor het zogeheten geleide onderhoud aan zijn motor. ‘Onze districtsgarage, zo noemden wij dat, zat daar.’ Komend vanaf de Korenbeursstraat, rechts naast de stalen poort bij de ingang van het binnenterrein achter het Gouvernement, stond die technische werkplaats. Voorzien van een smeerput en een brug. Daar werd het wagenpark van de marechausseebrigades uit Bergen op Zoom, Roosendaal, Putte, en Rucphen up to date gehouden. ‘Een v.t.o.o, de voertuigentransportonderofficier, had daar de leiding. Meestal was dat een opperwachtmeester met een naaste medewerker, die in een aanbouw van het Gouvernement op de begane grond hun kantoor hadden. Daar dronken we koffie en aten er onze boterhammen op.’ Dit duo was ook belast met de rijopleidingen voor de marechaussees in het district West-Brabant. Variërend van rijvaardigheidstrainingen, waaronder slipcursussen, tot ‘het rijden met toeters en bellen’ bij motorescortes van hoogwaardigheidsbekleders of van zware militaire transporten. ‘Het schoonhouden van de motoren deden we op onze brigadekazerne van de Koninklijke Marechausse (KMar) die tot 1989 in de later afgebroken villa Meilust zat. Ons wagenpark daar bestond uit vier motoren, twee combi’s en een jeep. Voor het reguliere onderhoud, zoals schilderwerk of roestbehandeling, moesten we naar het Gouvernement.’ Voor de gemotoriseerde ‘dienstfietsen’ stond daarvoor een halve dag ingepland; voor de combi’s en de jeeps een hele dag. ‘We deden ook wel eens een bakkie bij een paar centralisten in de oude militaire telefooncentrale naast de garage.’ Dat onderhoud was trouwens een secuur werkje. ‘In een jeep bijvoorbeeld zaten meer dan twintig aangewezen smeerpunten. Gemerkt met een rode kleur. Versmarkt P&C dat tegenover het Gouvernement zit, lonkt in 1995 nog even naar het Gouvernement maar trekt zich al snel terug. Het gevolg: in januari 1997 zit alleen kledingzaak Steps er nog. De rest van het immense complex zit vier jaar na de feestelijke opening op slot. Er zijn eventjes plannen voor een versmarkt, maar dat gaat niet door. Er komt pas weer leven in de brouwerij wanneer Sportplaza in het pand trekt. En vrijwel het volledige complex uitnut. Dat is in 1999. Een jaar later volgt kledingzaak Duthler. Die twee houden het best lang vol, maar in 2015 is ook dit avontuur over. Wat nog rest is Basic Fit dat de eerste verdieping gebruikt als sportschool en uiteindelijk als laatste huurder zal overblijven. Plannen voor alweer een versmarkt op de begane grond stranden als blijkt dat die in winkelcentrum De Zeeland komt. Eventjes is er nog een oprisping. In de aanloop naar de verkiezingen voor de gemeenteraad van 2018. Wethouder Patrick van der Velden van het plaatselijke GBWP komt met het grote nieuws dat in het Gouvernement een beroepenspeelplaats komt. Dat is een indoor-pretpark waar jonge bezoekertjes samen met hun ouders, opa’s en oma’s van overal en nergens voor naar Bergen op Zoom gaan komen, voorspelt hij. Het moet de stad eens en voor altijd op de kaart zetten. Dit waar Bergen op Zoom zo lang op heeft gewacht! Een boodschap die de wethouder maar al te graag op dit voor hem zo opportune moment verkondigt. Een internationale ontwikkelaar van dit soort projecten ziet daar blijkbaar heil in. Bergen op Zoom wordt the place to be. Naast ongeloof is er ook enthousiasme. Maar deze luchtballon spat bijna net zo snel uit elkaar als ie was opgeblazen. En daarna. Daarna wordt het stil. Heel stil. Tot de Bergse ondernemer Marcel Simons (onder meer De Bourgondiër, de Ster, Op de Weele, Stationszicht) eind juli vorig jaar in BN DeStem bekendmaakt wat zijn plan is. Hij wil het gebouw kopen en er huurappartementen in maken. Op eerste verdieping en onder de kap. Plus op de begane grond een grote horecazaak. Tweehonderd zitplaatsen komen er, weet BN DeStem begin juli van dit jaar te melden nu de plannen nader zijn uitgewerkt. Met ook nog eens een fors terras op het Gouvernementsplein. De sloop van wat in de jaren negentig is toegevoegd is op het moment van het schrijven van deze bijdrage in volle gang. Wat straks overblijft is het Gouvernement zoals het in de achttiende eeuw is gebouwd. Die situatie dient als uitgangspunt voor de verbouwing die gaat volgen. En dit keer is stadsarcheoloog Marco Vermunt wel vol in beeld. Om onderzoek te doen, verzekert architect Weyts. 10 WATERSCHANS No.3 SEPTEMBER 2021 WATERSCHANS No.3 SEPTEMBER 2021 11 Wie bij het West-Brabants Archief zoekt naar afbeeldingen van het Gouvernement/militair hospitaal vindt volop treffers. Veelal afbeeldingen die door de jaren heen vanaf de buitenzijde zijn gemaakt. En het gebouw meestal niet goed laten zien, omdat in de tuin de nodige bomen en bosschages stonden. Toch straalt van die foto’s iets van de voornaamheid van het gebouw af. Dat is onmiskenbaar. En het maakt nieuwsgierig. Is er nog meer beeld materiaal? Navraag bij het WBA leerde ons echter dat er in de fotocollectie helemaal niets terug is te vinden van de binnenkant van het gebouw. Niet recent en zeker al niet van langer geleden. Wellicht dat deze publicatie ertoe leidt dat er alsnog van dat soort foto’s opduiken. Wie denkt iets interessant te hebben kan via mail contact opnemen met de redactie van de Waterschans: waterschans@geschiedkundigekringboz.nl Zo zag het winkelcentrum er uit dat in het Gouvernement werd gelepeld. Bron: Albert Joosen, West-Brabants Archief nr SWOP058

De Waterschans | 2021 | | pagina 6