weer blikvanger’ ‘Gouvernement Lri Horeca-ondernemer Marcel Simons (58): door Henk Boot ‘Gelegenheid waar ookjonge mensen zich thuis voelen’ Groot terras Op het verhoogde deel van het plein buiten is er ruimte voor een terras met 150 stoelen. De decibellen van de muziek blijven beperkt. ‘Vanwege de omgeving en de huurders van zestien appartementen boven in het complex en een nieuwe woning naast de oude ingang aan de Wouwsestraat.’ Simons nam voor de renovatie restauratie-architect Laurijs Weyts in de arm. ‘Je praat wel over een rijksmonument, dat we in ere willen herstellen.’ Van binnen bleek dat bij inspectie amper mogelijk. Bij de metamorfose in 1992 tot winkelgalerij is veel waardevols verloren gegaan. ‘Dat is jammer, maar anderzijds geeft dat ons nu wat meer vrijheid.’ Zo zijn de balken in het plafond te zeer beschadigd om ze terug in het zicht te brengen. Dus komen er hangende plafonds in.’ De oude keldergewelven, die doorlopen tot aan de Wouwsestraat, zijn verder uitgegraven. ‘Daar komt straks de toiletgroep.’ Waar nodig worden de raamopeningen hersteld en komen er vooral aan de achterzijde van het complex dakvensters bij. ‘Bewust geen dakkapellen in dit monument. Maar omdat er gewoond wordt, moet er wel voldoende daglicht binnen kunnen.’ De levensloopbestendige appartementen zijn met twee liften en via trappen bereikbaar. Voor de bewoners komt er achter het complex een parkeerterrein. Dat is ook voor de bevoorrading via de Korenbeursstraat toegankelijk. ‘Dat terrein sluiten we voor de veiligheid met een hek af’. Bezwaren en corona hebben de start van de verbouwing vertraagd. ‘Daardoor zijn de materialen wel duurder geworden.’ Simons hoopt dat zijn compagnon in september 2022 met de exploitatie van de nieuwe blikvanger in de binnenstad kan beginnen. Het wordt de grootste horecazaak in de binnenstad. ‘Hopelijk haalt dat ook nieuwe ondernemers deze kant uit.’ Het is een van de mooiste plekjes in de binnenstad. Een prachtig pand op een zonovergoten plein met een imposante boom. ‘In elke andere stad had er allang een horecazaak gezeten’, meent Marcel Simons. Deze voormalige eigenaar van De Bourgondiër had hier in 2015 al plannen voor. Op huurbasis op de begane grond. Maar de gemeente Bergen op Zoom zag meer heil in een beroepenspeelplaats voor kinderen. ‘Dat zou vele duizenden bezoekers per jaar naar de stad moeten trekken.’ Vrij snel was dat plan weer van de baan. Waarna Simons opnieuw in beeld kwam. Met een plan dat wat verder strekt. ‘Horeca op de begane grond, een terras op het plein en met appartementen op de eerste en tweede verdieping.’ De entree van het restaurant met 200 stoelen komt aan het plein. Bij binnenkomst kijkt het publiek zo in de keuken. Rechts daarnaast staat de toog. Links is het zit- en eetgedeelte van wat misschien wel ‘De Gouverneur’ gaat heten. ‘Bij de inrichting geven we een knipoog naar het verleden van dit complex. Het wordt niet klassiek, maar ook geen hip café. Wel een gelegenheid waar ook jonge mensen zich thuis voelen.’ i -1 16 WATERSCHANS No.3 SEPTEMBER 2021 WATERSCHANS No.3 SEPTEMBER 2021 17

De Waterschans | 2021 | | pagina 9