De Olifant Aan de Bernadettestraat verrees een jaar later 1926 het Sint-Jozefklooster. De Nijs tekende hier samen met Hubert van Groenendael voor het ontwerp. Dit gebouw kenden we de laatste decennia als wijkhuis De Olifant. In 2018 kwamen plannen voor verbouwing tot appartementen. Ik noem beide gebouwen niet bij toeval. Alletwee zijn het inmiddels Rijksmonumenten. Het zegt iets over de kracht van wat De Nijs (mede) maakte. Hoe pover komt ’t Ketrientje er dan vanaf. Want tot Asselbergs’ verbazing is het hoofdgebouw nooit op enige lijst met monumenten terechtgekomen. Zelfs niet op een conceptlijst, weet hij inmiddels. ‘In 1983 is een begin gemaakt met het inventariseren van monumenten’, zegt hij op basis van zijn onderzoek. Begin jaren tachtig komt er een voorlopige lijst. ’t Ketrientje en de kapel staan er niet op. Pas als in 1993 de lijst wordt geactualiseerd, krijgt de kapel wel waardering. Maar de status van Rijksmonument laat nog tot 2002 op zich wachten. ‘Het is toch gewettigd voor de Petrus Canisiusscholen te Bergen op Zoom meer bijzondere aandacht te vragen, omdat deze schoolbouw ook iets bijzonders is en als voorbeeld kan dienen, hoe voor een betrekkelijk bescheiden prijs iets grootsch en doelmatigs is tot stand te brengen.’ ‘Ditprobleem heeft den Bergensche architect de heer P. de Nijs ter oplossing gehad en hij is daarin voortreffelijk geslaagd. Van zijn schooltype mag gezegd worden, dat het meer is dan het gewone.’ ‘’t Is een modelschool, die waardig den naam voert van Petrus Canisius, den opvoeder der jeugd.’ Pronkstuk Rond die kapel drapeert zorginstelling tanteLouise straks de nieuwbouw, tenminste, dat is het plan als alle bezwaar procedures zijn doorlopen. Het zet de kapel meer in het zicht dan ooit tevoren. Los van de omliggende bebouwing wordt dit het pronkstuk. ‘Maar waarom ’t Ketrientje zelf nooit op enig lijst is terechtgekomen is mij niet duidelijk geworden.’ Want Asselbergs weet ook dat opeenvolgende onderzoeken die de voorbije jaren zijn uitgevoerd aangeven dat het hoofdgebouw monumentwaardig is. Naast Rijksmonumenten heeft De Nijs ook nog een gemeentelijk monument op zijn naam staan. In 1921 wordt naar zijn ontwerp de Petrus Canisiusschool aan de Meeus- senstraat/Wassenaarstraat gerealiseerd. Nu nog steeds als school in gebruik. Curio heeft er de Hotelschool Bergen op Zoom. In 1921 werd het complex al met alle lof ontvangen, blijkt uit een artikel in De Maasbode, een dagblad van katholieke signatuur. A 1 dl 1 De Petrus Canisius, geprezen in zijn tijd: grootsch en doelmatig. Nu een gemeentelijk monument. Foto: Corné de Weert. Ook dit onderkomen van vrijmetselaarsloge L’Inséparable aan de Engelsestraat is een Rijksmonument. Foto: Corné de Weert. 18 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 19

De Waterschans | 2021 | | pagina 10