f 4. 0 1 Kr V r;. VOORLOPIGE OEUVRELIJST Ook in Vlaanderen maakt De Nijs naam Naar Vlaanderen Wat opvalt in de Bergse periode is dat De Nijs ook opdrachten krijgt uit de omgeving van de stad, zoals in Woensdrecht (zie oeuvrelijst). Zijn faam oversteeg het plaatselijke. Sterker nog, ook in Tilburg was er in later jaren erkenning voor deze Bergenaar. Een van zijn gebouwen daar, Je ziet zoiets regelmatig op woningen van tussen de twee wereldoorlogen, maar de bol op de mast dat doet alleen De Nijs.’ Dat kreeg Stephan Asselbergs recent te horen van Nel Lernout, een Antwerpse architect. een pakhuis aan de IJzerstraat, heeft ook de status van Rijksmonument. Dan plots verhuist hij naar Vlaanderen. In 1933. Waarom? Dat is niet bekend. Wel weet Asselbergs dat De Nijs zich rentenier noemt op dat moment. Ook over de grens maakt De Nijs timmerde vanaf 1911 aan de weg blijkt uit onderzoek van Asselbergs. In dat jaar ontwerpt hij een serie van vijf woningen, Bolwerk Zuid 6 - 14. Het rijtje huizen aan het begin, vlak voor het appartementen complex dat verrees op de plek van de kerk van de H. Martelaren van Gorcum. Overigens heette Bolwerk Zuid begin vorige eeuw nog Ooster-Boulevard. Een woning van dat rijtje van vijf (de linkse) gaat verloren tijdens de Tweede Wereldoorlog, vermoedelijk als gevolg van het feit dat de Duitsers, als ze zich terugtrekken voor de oprukkende Canadese bevrijders, de toren van de Martelarenkerk laten springen. Ontwerpbureau Even onverwacht als De Nijs naar Vlaanderen verkast, vertrekt hij in 1947, kort na de Tweede Wereldoorlog met zijn vrouw naar Brazilië, meer precies naar Rio de Janeiro naar hun zoon, die een jaar eerder daarheen ging. Wanneer hij is overleden is niet bekend. Als zijn vrouw in 1965 overlijdt, is ze volgens Braziliaanse documenten al weduwe. De Nijs zelf moet dus al voor dat jaar zijn overle den, concludeert Asselbergs. Inmiddels heeft Asselbergs tijdens zijn speurwerk ontdekt dat in Rio een kleinzoon van De Nijs een ontwerpbureau runt. ‘Ik heb hem in het Engels een brief geschreven met vragen over zijn opa en zijn vader. Maar tot op heden heb ik nog geen antwoord gekregen.’ De Nijs naam. Samen met zijn zoon Cornelis. Het levert een aantal geklasseerde gebouwen op, zoals onze zuiderburen dat zeggen. Monumen ten. Zijn bouwstijl is dan nieuw zakelijk. Asselbergs vermoedt onder invloed van zoon Cornelis. Die studeerde in Delft en trad als architect in de voetsporen van zijn vader. Op bijna al die panden in Vlaanderen is er een vlaggenmast te zien. ‘Die vlaggenmast is echt een handtekening van De Nijs. In de originele bouwaan- vragen kan je ze telkens terugvinden. FAMILIE DE NIJS s' u e w r t 4 F Opvallende nog steeds bestaande woningen uit de Vlaamse periode van De Nijs. Foto's: Stephan Asseibergs. 20 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 21 Scan de QR-code voor meer informatie over de Familie Nijs. Petrus de Nijs (staand vijfde van rechts) een foto uit 1917 van Bergs gemeentebestuur. Bron: de stambomen van de families Asselberg(h)s en Daverveldt, eigenaren Gijs Asselbergs en John Roovers, https://gw.geneanet.org/assel209 RM Rijksmonument, GM Gemeentelijk monument, Aanw nog bestaand, VBE Vastgesteld Bouwkundig Erfgoed (B), MO Belgisch monument (B). Petrus (Piet) de Nijs was ontwerper (of betrokken bij de bouw) van: 1911 Bergen op Zoom, vijf woningen Bolwerk Zuid 6-14, vier bewaard, waarvan drie in originele staat, een pand (het meest linkse) ging verloren tijdens de Tweede Wereldoorlog, het rechtse werd door De Nijs zelf bewoond en in 1933 verbouwd in de stijl van de Nieuwe Zakelijkheid, aanw; 1915 Tilburg, IJzerstraat 3 pakhuis met magazijn, RM; 1914 Bergen op Zoom, Wouwsestraat 21 hoekpand, winkel met bovenwoning, aanw; 1916 Bergen op Zoom, Zoomweg 1 landhuis Villa Helena, samen met J.van Teeffelen, gesloopt; 1917 Tilburg Koningshoeven 66, villa met koetshuis, verbouwd tot appartementen; 1918 Woensdrecht verbouwing raadhuis bouw veldwachterswoning, vermoedelijk met architect Teeffelen, gesloopt; 1918 Bergen op Zoom, gevel Hoogstraat 24-26, RM; 1918 Bergen op Zoom, complex woningen Emmastraat e.o. Deze straat en de woningen moesten plaatsmaken voor het parkeerterrein van de Nettorama aan de Antwerpsestraatweg; 1921 Bergen op Zoom, Meeussenstraat, Petrus-Canisiusschool, GM; 1921 Bergen op Zoom, Boxhornstraat 48, woonhuis, aanw; 1921 Bergen op Zoom, Wassenaarstraat 17 Wassenaarstraat 4; 1922 Bergen op Zoom, complex van woningen Koning Willem II Straat e.o., aanw; 1925 Bergen op Zoom, Engelsestraat 28, Amsterdamse Bank met J. Ouëndag ,RM; 1926 Bergen op Zoom, Bernadettestraat 2, Sint-Jozefklooster, met J. van Groenendael, RM; 1926 Bergen op Zoom, Prins Bernhardlaan 66, Onze Lieve Vrouwe van Lourdeskerk, ontwerp van J. en P Cuypers, De Nijs fungeerde als plaatselijk bouwmeester, RM; 1928 Bergen op Zoom, Huijbergsestraat 6-10, aanw; 1928 Bergen op Zoom, Bredasestraat 66, woning, aanw; 1929 Bergen op Zoom, Bredasestraat, pastorie van de Sint-Josephkerk, gesloopt; 1929 Bergen op Zoom, Sint-Catharinaplein 25, entreegebouw Sint-Catharinagesticht, aanw; 1933 Vertrokken naar België, reden is niet duidelijk: 1930 Brasschaat, Louislei 12, landhuis, VBE; 1933 Antwerpen Schoten, Bredabaan 20, woning De Nijs (eigen woning), verbouwd, aanw; 1936 Brasschaat, Bredabaan 14, landhuis, P.en C. de Nijs, MO; 1937 Antwerpen Deurne, Herculusstraat 2, flatgebouw in nieuwe zakelijkheid, VBE; Xxx Antwerpen-Schoten, Bredabaan 18, woning, VBE; 1938 Antwerpen-Schoten, Bredabaan 1175 door P en C. de Nijs, nieuwe zakelijkheid, VBE 1938 Antwerpen-Schoten, Bredabaan 1177 door P en C. de Nijs, nieuwe zakelijkheid, VBE Xxx Antwerpen-Schoten, Bredabaan 1259, nieuwe zakelijkheid, VBE Petrus (Piet?) de Nijs werd op 23 april 1880 in Bergen op Zoom geboren als zoon van metselaar/aannemer Cornells de Nijs. Het gezin woont ook enige tijd in Amsterdam. Maar na terugkeer in Bergen op Zoom doet vader De Nijs zaken met de Zusters Franciscanessen. Zo is hij in 1889 de laagste inschrijver op de aanbesteding van een verbouwing van het Sint-Catharinagesticht. Ook werkt De Nijs sr samen met de Bergse architect Cees van Genk. Zoals bij de verbou wing van het katholieke weeshuis aan de Engelsestraat en aan Carmelitessenklooster aan de Halsterseweg. Zijn zoon Petrus (Piet) ging vanaf 1905 naar de afdeling bouwkunde van de Stads Avondteekenschool. Architect Van Genk doceerde daar vanaf 1893 tot aan zijn overlijden in 1914. De eerste keer dat Petrus (Piet) van zich doet spreken is in 1911, hij vraagt dan bouwvergunning voor vijf wonin gen aan Ooster-Boulevard (nu Bolwerk Zuid). Bij zijn onderzoek kwam Asselbergs er achter dat op veel bouwtekeningen niet de naam van de architect staat. Hij vermoedt daarom dat De Nijs nog meer heeft getekend dan hij tot nu toe wist te achterhalen. 0*1

De Waterschans | 2021 | | pagina 11