HONDERDEN MENSEN MET BUSSEN NAAR WELBERG Vaticaan maakte een einde aan twijfelachtige Mariacultus in West-Brabant Margry onderzoekt ook de rol van het bisdom Breda waar de parochie Welberg onder valt. Bisschop Hopmans had de zaak in de jaren dertig en veertig min of meer op zijn beloop gelaten en pastoor Ermens vrij spel gegeven. Bisschop Lemmens van Roermond ging een stapje verder. Hij was een vurige Maria-vereerder en werd aanhanger van Janske, die hij regelmatig in Welberg bezocht. Hij ging zelfs met Janske, gekleed in het wit als het ‘Bloedig Bruidje van Christus’, op tournee door zijn bisdom Limburg. Wat Margry tenslotte zelf van de gebeurtenissen in Welberg vindt? afspraak in, af en toe nog stiekem contact had met de pastoor. Haar gezondheid verslechterde steeds verder en ze stierf in 1960. In 1972 overlijdt ook pastoor Ermen. Beide hoofdrolspelers hebben hun correspondentie en andere materialen na hun dood laten verbranden voor zover dat op gezag van Rome al niet eerder gebeurd was. Janske zelf is in 1960 begraven in een zinken kist om het verval te vertragen en misschien ook met het oog op mogelijk eerherstel. Het graf van de pastoor ligt naast dat van Janske op de katholieke begraafplaats achter de kerk in Welberg. BERGSE PASTOOR PAUL VERBEEK: NOG NIET ALLE VRAGEN BEANTWOORD Eerherstel Margry zegt dat het hem niet zou verbazen als op enig moment pogingen worden ondernomen om de Mariaverering in Welberg opnieuw leven in te blazen en wellicht Janske Gorissen eerherstel te geven. ‘Dat is eerder gebeurd met vergelijkbare gevallen zoals Padre Pio, een omstreden Italiaanse mysticus die bij de Kerk in ongenade viel maar later alsnog heilig verklaard werd. Rome voert een weinig consistent en nogal opportunistisch beleid in Zalig- en Heiligverkaringen. Of zit er misschien nog een straatnaam in voor Janske? Er is wel een Pastoor Ermenstraat in Welberg.’ ‘Ik heb niet alles kunnen oplossen, bijvoorbeeld waar al dat bloed van Janske’s stigmata vandaan kwam. Ik zie het geval Welberg vooral in de context van de tijd waarbij in katho liek Nederland een enorme behoefte was aan mystieke verschijnselen en er hier ruimte was voor een Mariaoord zoals Lourdes in Frankrijk. Persoonlijk zie ik de driehoeksverhouding tussen Janske, haar hemelse bruidegom en pastoor Ermen als een langdurig proces van zelfbedrog dat van een mystieke beleving veranderde in een liefdes- en erotische verhouding die hen uiteindelijk fataal werd.’ De cultus moest op last van Rome daarop in 1950 per direct gestaakt worden. Over ‘het geval Welberg’ werd door Rome een spreek- en schrijfver bod uitgevaardigd dat door katholiek Nederland braaf opgevolgd werd. De pastoor mocht uiteindelijk in Welberg blijven, maar Janske verhuisde naar Wouw. Daar betrok ze op kosten van de kerk met haar huishoudster een nieuwe woning waar ze, tegen de VURIGE LIEFDE Graf van Janske Gorissen achter de kerk in Welberg. Foto: PJ. Margry. 26 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 27 Janske Gorissen ligt begraven op het kerkhof in Welberg. De monumentale grafsteen van zwart marmer met een bronzen reliëf van de lijdende Christus springt er nu nog in het oog. De steen (prijs toen 15 duizend gulden, vergelijkbaar met een kleine 50 duizend euro nu) is betaald door een mysterieuze Tilburgse vriend van Janske. Haar graf wordt geflankeerd door de eenvoudige zerken van haar vereerders: pastoor Ermen en kapelaan Kock, die in 1944 door de Duitsers werd vermoord. Na het bekend worden van haar overlijden op 7 maart 1960 worden in diverse West-Brabantse parochiekerken de klokken geluid. Op de dag van haar uitvaart wordt haar ontzielde lichaam in een gemotoriseerde lijkstoet vanuit Wouw, via Bergen op Zoom, Halsteren en Steenbergen naar Welberg vervoerd. Honderden mensen zijn met auto’s en bussen vanuit het hele land, België en Duitsland naar Welberg gekomen om haar begrafenis bij te wonen. De requiemmis wordt geleid door pastoor Ermen. Peter Jan Margry. Vurige Liefde. Het geheim rond het Bloedig Bruidje van Welberg. Prometheus, 2021. 2750, 389 blz. Schilderij van Maria dat in de kerk van Welberg hing en op aanwijzingen van Janske Gorissen tot stand kwam. Foto PJ. Margry Pastoor Paul Verbeek uit Bergen op Zoom komt uit Steenbergen. Ook in zijn familie deden verhalen over Janske de ronde. Margry interviewde Verbeek enkele keren voor zijn boek en lunchte met hem in de pastorie in Bergen op Zoom. Hij bespeurde bij de Bergse pas toor toch een zekere teleurstelling dat de verering van Maria in Welberg zo triest geëindigd is. Verbeek was zo sportief om in september als vicaris van het bisdom het eerste exemplaar van Vurige Liefde in de Gummaruskerk in Steenbergen in ontvangst te nemen. Hij had wel wat moeite met de prikkelende omslag van het boek met daarop de naakte Madonna (ook wel Loving Woman) door Edvard Munch, maar zei ‘blij te zijn met de huidige openheid van de Kerk, hoe pijnlijk ook is wat er nu aan het licht komt.’ Hij memoreerde in de drukbezochte presentatie, waar ook voor het eerst filmbeelden van Janske te zien waren, ‘dat er in de vorige eeuw toch wonderlijke dingen in Welberg gebeurd zijn en nog steeds niet alle vragen beant woord.’ Verbeek zelf heeft op de pastorie aan de Burgemeester Stulemeijerlaan ook herinneringen aan de devotie zoals een kopie van het grote schilderij van Maria dat in de kerk van Welberg hing en dat op aanwijzen van Janske geschilderd was. Ook heeft hij bidprentjes en serviesgoed uit de pastorie in Welberg van destijds in bewaring. l-Uri fi-fenfii rand Iri lErvaljr t-in W i-’Jhti,!

De Waterschans | 2021 | | pagina 14