Nic Grosfeld (1936-2021) schreef geschiedenis door Jan van de Kasteele Speurtocht Wie binnenkijkt in dat leven van Nic Grosfeld ziet een ongelooflijk actief mens. Als onderzoeker. Als gids en lang leven. Wie zich verdiept in hem ziet als eerste bovenborrelen de Geschiedkundige Kring. Voorzitter was hij. Maar ook meer dan twintig jaar lid van de redactie van de Waterschans, dit geschiedkundige tijdschrift. Dat eerde hem vorig jaar met een uitgebreid relaas over zijn onderzoek naar Jan IV. voor de Kring. ‘Zijn inhoudelijke kennis, zijn humor en vermakelijke verhalen, maar vooral zijn rotsvaste geheugen zullen node gemist worden.’ Woorden die nu, bijna tien jaar later, niks aan kracht hebben verloren, laat ze weten. Nic Grosfeld overleed in september. Wie binnenkijkt in zijn leven ziet een ongelooflijk actief mens. ‘Hij had een heel brede interesse zonder dat ie zich belangrijk maakte.’ Gewoon op pad Alert en tot in detail kregen zijn gesprekspartners Henk Boot en Jan van de Kasteele te horen hoe dat allemaal was gegaan. Hoe hij letterlijk in de voetsporen van Jan IV was gereisd. Frans en Spaanse archieven had doorzocht. In een tijd zonder internet. Gewoon op pad. En zien wat je kunt ontdekken door op de goede plekken de juiste vragen te stellen. Af en toe opstaand om naar zijn studeerkamer te gaan. Om iets te vinden dat zich niet vinden liet. We moesten het doen met zijn herinnering. En die marcheerde perfect. Met ontzag, met respect, hoorden we zijn verhaal. En inderdaad. Geen borstklopperij. Dit was gewoon wat Nic Grosfeld had gedaan, zo was hij, zo bleef hij. Zo nam in 2012 Irene van Kemenade als toenmalig hoofdredacteur van de Waterschans ook afscheid van Grosfeld toen hij stopte met zijn activiteiten voor het blad, verteller. Als voorvechter. Wat hij deed, deed hij gedreven en met overtuiging. Zoals met zijn levenslange speurtocht naar het leven en de mysterieuze dood van Jan IV, de fameuze heer van Bergen op Zoom die zo jammerlijk aan zijn einde kwam in het Spanje van Filips II. Vorig jaar verscheen over hem een omvangrijke studie. Mede in gang gezet door het vele onderzoek dat Grosfeld tientallen jaren deed. Hij beleefde op zaterdag 28 november vorig jaar zijn finest hour toen hij bij de vanwege corona bescheiden presentatie van dat boek in het zonnetje werd gezet. Met de jeugdige samenstellers Bart van Eekelen en Joey Spijkers op de foto in de Hofzaal van het Markiezenhof, het thuis van Jan IV. Een glunderende ‘eminence grise’ met het boek trots in de hand, missie voltooid. Bart van Eekelen zegt erover: ‘Ik heb zoveel gesprekken met hem gehad. Nic was een verteller. Wanneer hij begon te vertellen, werd hij door zijn enthousiasme meegevoerd.’ De samenstellers hadden veel aan Grosfeld tijdens het maken van Jan IV. ‘Hij schiep zelfs meer plezier in het helpen van anderen dan in het voltooien van zijn proef schrift, zo vertelde hij aan mij. Daarom had hij zelf stiekem de hoop laten varen om ooit nog te promoveren.’ De presentatie vorig jaar was een kort moment in een Zijn pretoogjes. Die jeugdige blik van onder zijn donkere wenkbrauwen. Zijn geliefde pijp. Een jachthond aan zijn zij. Zijn humor. Zijn ongelooflijke kennis van het Bergse verleden. Maar van nog veel meer dan dat. Met het overlijden van Nic Grosfeld verliest Bergen op Zoom een man die geschiedenis schreef. Toch nog onverwacht overleed hij op 14 september, 85 jaar oud. In een ziekenhuis in het zuiden van Frankrijk. Daar kwam hij vijf weken eerder tijdens zijn vakantie terecht. Vanwege plotselinge problemen met zijn gezond heid. Maar hij leek te herstellen. Zodra zijn conditie goed genoeg was zou hij naar huis mogen. Het heeft helaas niet zo mogen zijn, in zijn slaap gleed hij weg. ‘Hij zei zelf altijd, ik heb een mooi leven gehad’, vertelt zijn oudste zoon Maarten. ‘Hij had een heel brede interesse zonder dat ie zich belangrijk maakte, hij vond wat hij deed gewoon leuk’, typeert hij zijn vader. ‘Nic wilde Bergenaren kennis laten maken met de geschiedenis van hun stad. Hij wilde dat ze er trots op zijn’, vertelt Brigitte, de vrouw van Nic, over de drijfveer van haar man. Herbegrafenis Nic Grosfeld. Zoon Maarten herinnert zich goed hoe hij knokte in 1988 om de herbegrafenis van de overblijfselen van elf Heren en Vrouwen van Bergen op Zoom uit het geslacht Van Glymes in de Gertrudiskerk tot een bijzonder moment te maken. ‘Hij wilde de nodige tamtam, zelfs de bisschop erbij halen.’ Want hoe vaak komt dit nu eenmaal voor? Dat voelde hij als geen ander aan. Maar burgemeester Pieter Zevenbergen besliste anders. In alle stilte ging de kist op een kar en in klein gezelschap van de H. Maagdkerk waar de stoffelijke resten tot dan toe lagen naar de overkant van de Grote Markt. ‘Dat heeft hij heel erg gevonden.’ Grosfeld legde zich er niet zomaar bij neer. Zorgde ervoor dat er een monument kwam op de plek waar de botten werden begraven. Hij ontwierp het zelf. Maarten haalt een klein exemplaar tevoorschijn dat hij thuis nog altijd met liefde bewaart. ‘En ook de teksten heeft hij zelf geschreven, als je ze leest zie je ook nog een dichter in hem.’ Foto: Corné de Weert. 28 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 29

De Waterschans | 2021 | | pagina 15