Frisse wind VERBASTERD Not in vain Terugbladerend ontdek ik ook dat Grosfeld vanuit de Geschiedkundige Kring de aanzet gaf tot Not in vain. Deze documentaire kwam in 1994 tot stand vanwege vijftig jaar bevrijding en is nog altijd terug te vinden op Youtube via deze link: www.youtube.com/watch?v=8SyTKsifv5c De makers volgden het spoor van de Canadese bevrijders Dat monument is nu te vinden rechts achterin de kerk, wat verloren in een hoekje. Maar onmiskenbaar een statement! Twee fragmenten uit de tekst die oplicht bij het monument: ‘Ons hart behoorde toch altijd aan Bergen. Wij schiepen deez’stad. Brachten welvaart en macht tot de oorlog met Spanje de kansen deed keren. Te lang was vergetelheid loon van het Glymes-geslacht. Aan de historie van hun tijd in hof en kerk versteend worde voor nu en later trots en trouw ontleend.’ Buiten, op de Grote Markt, treffen we ook Nic Grosfeld. Een tegel. Pal voor de ingang van het Stadhuis. Hier stond in 1795, de Franse tijd, de Vrijheidsboom. Om de verandering te markeren. De jaren van vrijheid en democratie. Vanuit de Tafelronde waar Grosfeld voorzitter van was kwam deze tegel er. Met als tekst (van Nic): ‘d’historie van deezplaats mag Bergen leren laat eigen vrijheid nooit in ’t tegendeel verkeren.’ En ook in de Gertrudiskapel tussen Scheldelaan en Markiezaatsweg zijn teksten van zijn hand te vinden. Via Jan van Giels raakte Grosfeld hier bij betrokken. Weervisserij En laten we de betrokkenheid van Grosfeld bij de Stichting Behoud Weervisserij niet vergeten. Een cultuur-historisch monument, vond hij in de jaren negentig als voorzitter van de Geschiedkundige Kring al. Op een moment dat er nog drie weervissers actief waren. Betrokken was hij ook bij het eerherstel van vestingwerk Fort de Roovere. Voortrekker Jan Sinke vond in Nic al snel een medestrijder. Het resultaat kennen we, het is nu een publiekstrekker van formaat! Nic Grosfeld joeg niet alleen naar verhalen uit het verleden. Als jager en voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Jachtvereniging, afdeling Bergen op Zoom, trok hij er graag op uit om wild te verschalken. Op pad gaan deed hij ook naar de slagvelden van de Somme in het noorden van Frankrijk waar tijdens WO1 ongelooflijke veldslagen zijn uitgevochten. Iets wat nu onvoorstelbaar is. ‘Ga maar uit de loopgraaf terwijl je weet dat er een mitrailleur staat te razen’, zegt Maarten. En toch is dat precies waardoor honderdduizenden soldaten het leven verloren of verminkt raakten. Aanvankelijk trok docent Grosfeld, hij gaf vele jaren geschiedenisles aan de KSE in Etten-Leur, er met leerlingen van die school op uit. Maar al snel volgden busladingen vol vanuit Bergen op Zoom en overig West-Brabant. Verteller Grosfeld wist precies die plekjes te vinden waar hij zijn gezelschap boeiend kon verhalen over de gruwelen van ’14-’18. Zoon Maarten deelt die interesse van jongsaf aan. ‘Ik ben van plan dit op te gaan pakken, weer excursies te gaan doen.’ Uit eigen interesse. Maar ook uit eerbetoon aan zijn overleden vader met wie hij zo vaak erop uit trok. van de stad, vanaf de landing in Frankrijk tot in Bergen op Zoom waar ze 27 oktober arriveerden. In 2015 vroeg Grosfeld hernieuwd aandacht voor dit tijdsmoment door de documentaire op Youtube te laten zetten. Oftewel: wat hij beet had liet hij niet los. Een man die jarenlang samen met hem optrok, Toon van Kaam, weet daar alles van. ‘We hebben tien jaar gewerkt aan Bergens Tuyn. Maar de gemeente wilde er niks van weten.’ Bergens Tuyn was een ambitieus plan om op het Ravelijn zowel Gilde Sint Sebastiaan als de Stichting Cort Heyligers te huisvesten. Schietbanen en een onderkomen voor het Gilde. En voor de Stichting Cort Heyligers een mooie plek om een museum te maken. Om te herinneren aan het verleden van Bergen op Zoom als vesting- en garnizoensstad. ‘Het is er nooit van gekomen.’ En dat betreurt Van Kaam tot op de dag van vandaag. De twee poogden eerder al een historisch centrum te realiseren in de stadsboerderij aan de Dumontsdreef. Gilde Sint Sebastiaan, Geschiedkundige Kring en Stichting In den Scherminckel trokken hier samen in op. En al kreeg het idee de sympathie van wethouder Bert van der Stoel, het kwam er niet van. Henk Boot 30 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 31 Nic tijdens een van zijn vele bezoeken aan de slagvelden van WO1. Naast hem kleinzoon Maurits. Foto: Ad van Loon. ‘Mooie plaatjes van vroeger werken als welkome balsem voor de ontregelde ziel’ Wat zou ik op deze plek, in de geest van de grote Bergse literator Anton van Duinkerken, graag de loftrompet steken over onze stad. Kon ik, figuurlijk dan, ‘de poorten wijd openzetten’, zodat een ‘wind vanaf ’t Scheld de stad komt binnen hollen.’ In 1923 dichtte Van Duinkerken, zoals Willem Asselbergs zich als dichter noemde, in zijn ‘jubelstadje’ Bergen op Zoom een gemoedelijk en gelukzalig imago toe. Is dat helemaal van de aardbodem verdwenen dan? Gelukkig niet. De stad oogt een eeuw nadien nog steeds sfeervol. Met honderden monumenten, nieuwe of gerenoveerde woonwijken, ook in wording. Vrijwilligers houden tientallen sport- en culturele clubs draaiend. Vooral ‘s zomers bruist het op de Grote Markt en rond de Binnenschelde en in de bossen tieren wandelaars en fietsers. Maar zwerfvuil ontsiert de entrees naar de stad, wachtlijsten voor een woning, jeugd- en thuiszorg zijn hopeloos lang, kunst kan de leegstand van winkels in het centrum amper maskeren. Dan heb ik het niet eens over de ogen tartende hagelwitte zandzakken aan de Kaai. Een overigens - vooralsnog - effectieve kunstgreep van onze burgemeester om er de historische havenmuren voor instorting te behoeden. Geldgebrek bij de gemeente staat een structurele aanpak daarvan in de weg. Dat geldt voor wel meer infrastructurele projecten. Zoals de natte droom van menig Bergenaar, waarin het water terugkomt in de vanaf 1950 gedempte haven. Herstel daarvan zou prachtig zijn. Mits financieel verantwoord uitgevoerd èn onderhouden. Al zal ook deze dure droom nog wel even bedrog zijn. De heimwee naar ‘die goeie ouwe tijd’ is tegenwoordig wel een dingetje. Je ziet het ook op social media. Mooie plaatjes van vroeger werken als welkome balsem voor de ontregelde ziel. Al ruik je er de stank niet op. En hoor je geen lawaai. Maar toch. Zo telt het account van de groep ‘Nostalgische oude foto’s van Berrege voor 1960’ op Facebook vijftienhonderd leden, dat van de groep ‘Je bent een Halsterenaar als...’ vierduizend en dat van ‘Bergen op Zoom Oud en Nieuws’ zelfs zo’n 4300. Ook op het digitale prikbord Pinterest wemelt het van geposte prenten uit het Bergse van de vorige eeuw. Kennelijk biedt het huidige tijdsgewricht met zijn snelle veranderingen en polarisatie voor velen te weinig houvast. Ook de bestrijding van de grillige coronapandemie helpt er niet aan. Het vertrouwen in onze politieke leiders loopt snel terug. Bij de gemeenteraadsverkiezingen op 16 maart 2022 zien we vermoedelijk hoe dat lokaal uitpakt. Ik hoop op Van Duinkerkens wind: een frisse raad met meer gepassioneerde politici met verstand van (ook financiële) zaken en een hart voor de stad.

De Waterschans | 2021 | | pagina 16